repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

O projekcie

W okresie od listopada 2015 do marca 2016 roku odbyła się pierwsza edycja projektu edukacyjnego Nowe Horyzonty Dekonsumpcji,realizowanego przez Kino Nowe Horyzonty w 11 publicznych szkołach gimnazjalnych. Partnerem projektu był Departament Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia.

Ponad 500 uczniów gimnazjalnych zgłosiło swój udział w prestiżowym projekcie, którego głównym celem jest zapoznanie się z konsekwencjami codziennych wyborów konsumenckich. Uczniowie zostanli uświadomieni, że każdy obywatel ma wpływ na kształt otaczającego go świata poprzez najprostsze wybory i działania, na przykład zakupy. Uczestnicy dowiedzieli się o skutkach społecznych (zrównoważony handel, prawa człowieka) i ekologicznych (zmiana klimatu, zanieczyszczanie środowiska, zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych).

Program składał się z dwóch części: warsztatów i akcji praktycznych w szkołach i został skonstruowany w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego. Trenerzy na zajęciach z młodzieżą omówili zagadnienia, po których uczniowie dostrzegli zależności między procesem kupowania a jego konsekwencjami ekologicznymi. Uświadomili sobie również istnienie łańcucha zależności produkcyjnej i wpływu naszych codziennych wyborów konsumenckich na inne społeczności. I, co równie istotne, potrafili odróżniać rzeczywiste funkcje i cechy produktu od tych nadanych przez reklamę. Dowiedzieli się na czym polega mechanizm kreowania potrzeb przez reklamę, a co za tym idzie, problem nadprodukcji i nadmiernej konsumpcji.

Projekt zakończył się zorganizowaniem przez młodzież międzyszkolnych akcji pod hasłem Ty(dzień) Dekonsumpcji. Głównym założeniem była wymiana doświadczeń i prezentacja przeprowadzonych w szkołach akcji praktycznych.

O swoich pomysłach uczniowie opowiedzieli podczas oficjalnej Gali zorganizowanej w Kinie Nowe Horyzonty w dniu 22 marca, w Światowy Dzień Wody. Ten ważny dzień był również pretekstem do omówienia wraz z gośćmi specjalnymi tematu globalnego deficytu wody. Uczniowie obejrzeli filmy animowane przygotowane przez Fundację OnWater oraz dowiedzieli się o wrocławskiej wystawie Hydropolis. W przestrzeni kina wyeksponowana została wystawa podsumowująca projekty uczniów.

Goście specjalni Gali:

· Joanna Kubicka i Kamil Zaremba, Prezes Fundacji OnWater / I love Odra

· Tomasz Jankowski, Rzecznik Prasowy MPWiK - wystawa Hydropolis

· Daria Występek, blogerka "Ekocentryczka"

· Przedstawiciele Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia

oraz eksperci prowadzący warsztaty NH Dekonsumpcji w szkołach:

· Fundacja EkoRozwoju

· Szczypta Świata, Pizca del Mundo

· Lemon Sky J.Walter Thompson Poland

Szkoły gimnazjalne biorące udział w projekcie:

Gimnazjum nr 4 im. Ojca Świętego Jana Pawła II

Gimnazjum nr 6

Gimnazjum nr 11 im. Stefana Batorego

Gimnazjum nr 14 im. Hugona Kołłątaja

Gimnazjum nr 15 im. Profesorów Lwowskich

Gimnazjum nr 16 im. Andrzeja Waligórskiego

Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta

Gimnazjum nr 21 im. Tadeusza Różewicza

Gimnazjum nr 23 im. Wandy Rutkiewicz

Gimnazjum nr 31 im. Czesława Miłosza

Gimnazjum nr 34

Partnerzy i eksperci

Departament Edukacji UM (Wrocław - miasto spotkań)

Fundacja EkoCentrum

Szczypta Świata, Pisca del Mundo

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Lemon Sky J.Walter Thompson Poland
 

 
Czas realizacji projektu: listopad 2015 - marzec 2016

Kontakt:

Beata Marciniak
t. 608 613 754
beata.marciniak@nowehoryzonty.pl

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!