Akademie
 

Małżeństwo z rozsądku, reż. Stanisław BarejaMałżeństwo z rozsądku, reż. Stanisław Bareja
Akademie filmowe

W marcu wystartuje drugi semestr Akademii Kina Światowego i Akademii Polskiego Filmu. Dla uczestników przygotowaliśmy program wypełniony arcydziełami światowej i rodzimej kinematografii, o których opowiedzą najlepsi filmoznawcy w kraju - w tym prof. Krzysztof Kornacki, dr hab. Rafał Syska czy prof. Monika Talarczyk-Gubała. Na ekranie zobaczymy m.in. klasykę westernu i musicalu, film noir, neorealizm włoski i najciekawsze produkcje z Polskiej Szkoły Filmowej.

W ramach Akademii Kina Światowego uczestnicy między innymi poczują atmosferę nocnych klubów Afryki w "Casablance" z szykownym Humphreyem Bogartem, a radosne "dzień dobry" wyśpiewają wraz z Gene Kelly i Debbie Reynolds w "Deszczowej piosence". W trakcie semestru kwartet braci Marx, wygrywających w "Kaczej zupie" absurdalną symfonię gagów, zmierzy się z Garym Cooperem "W samo południe". Na majowych zajęciach pewna trójka ludzi wkroczy w labirynt własnej świadomości, próbując przypomnieć sobie wydarzenia z "Zeszłego roku w Marienbadzie", a pracownicy małej stacji kolejowej będą oddawać się słodko-gorzkim marzeniom w "Pociągach pod specjalnym nadzorem".

Mamy nadzieję, że mnogości odczuć, opinii oraz emocji bohaterów tych filmów będą towarzyszyły również emocje naszych widzów - zarówno podczas projekcji, jak i w trakcie gorących dyskusji!

Serię zajęć drugiego semestru Akademii Polskiego Filmu rozpoczniemy przybliżeniem problematyki rozliczeniowej w filmach Andrzeja Wajdy. Z wizerunkami narodowego bohaterstwa i pożądanych społecznie postaw rozprawi się następnie Andrzej Munk. Kwestię indywidualnych ludzkich portretów nakreśli subtelnie Jerzy Kawalerowicz, a z dramatem ludzkiego niespełnienia, naznaczonego tragicznymi wydarzeniami lat okupacji, zmagać się będą bohaterowie filmów Wojciecha Jerzego Hasa. Rozczarowanie niespełnionym życiem oraz pełnię nowofalowych środków twórczych przedstawi Tadeusz Konwicki. A to dopiero pierwszy miesiąc zajęć poświęconych Polskiej Szkole Filmowej! W dalszej części semestru uczestnicy kursu poznają inne zjawiska i konteksty oraz polskie kino autorskie i kino popularne drugiej połowy lat 60.

Wybrane wrocławskie uczelnie będą honorowały zajęcia obu akademii jako przedmioty ponadprogramowe i/lub fakultatywne, zatem studenci będą mogą zdobywać zaliczenia na ocenę.

Na zajęcia Akademii Kina Światowego zapraszamy od 7 marca 2017 r. we wtorki o godz. 17.00, a na zajęcia Akademii Polskiego Filmu od 8 marca 2017 r., w środy o godz. 17.00.

Zapisy online rozpoczną się 6 lutego 2017 r. o godz. 12:00 na www.kinonh.pl.

Kontakt:

Koordynator organizacyjny: 
Aga Konik aga.konik@snh.org.pl

Opiekun naukowy: 
dr Małgorzata Kozubek malgorzata.kozubek@uwr.edu.pl

Jackie 
Pablo Larraín, Chile, Francja, USA 2016
La La Land 
Damien Chazelle, USA 2016
Manchester by the Sea 
Kenneth Lonergan, USA 2016
Milczenie 
Martin Scorsese, USA, Tajwan, Meksyk 2016
Moonlight 
Barry Jenkins, USA 2016
Ostatnie tango 
German Kral, Niemcy, Argentyna 2015
Paterson 
Jim Jarmusch, USA 2016
Pokot 
Agnieszka Holland, Polska, Czechy, Niemcy, Szwajcaria 2016
Praktykant 
Boo Junfeng, Singapur, Niemcy, Francja, Hongkong, Katar 2016
Szwedzka teoria miłości 
Erik Gandini, Szwecja 2016
To tylko koniec świata 
Xavier Dolan, Kanada, Francja 2016
Wielka wyprawa Molly 
Matthias Bruhn, Michael Ekblad, Ted Sieger, Niemcy 2016
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.