repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Bartek Sabela

Zaczytani w kinie: "Wszystkie ziarna piasku" Bartka Sabeli

wydarzenie na facebooku

cena biletu - 12 zł

kup bilet

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub zaczytać. Tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę, zapraszamy na drugą edycję cyklu "Zaczytani w kinie". Od października 2014 roku Kino Nowe Horyzonty gości autorów literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Do tej pory odwiedzili nas m.in. Ewa Winnicka, Martin Pollack, Jurij Andruchiwycz, Paweł Smoleński, Sofi Oksanen, Przemek Kossakowski, Aleksander Kaczorowski, Wojciech Wilczyk. Odbyły się panele dyskusyjne wokół książek Hoomana Majda i Charliego LeDuff'a, gościliśmy dziennikarzy, filmoznawców, kulturoznawców, krytyków filmowych i fotografów.

W nowej edycji kolejni autorzy opowiedzą o kulisach powstawania swoich reportaży, towarzyszyć im będą dokumentacje fotograficzne i filmowe. Nieodłącznym elementem każdego spotkania jest projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

6 listopada, piątek, godz. 19.00

spotkanie wokół premiery książki Bartka Sabeli Wszystkie ziarna piasku (Wydawnictwo Czarne)

kup bilet

  • spotkanie z autorem Bartkiem Sabelą

  • projekcja filmu dokumentalnego Synowie chmur: ostatnia kolonia (Hijos de las Nubes, la Ultima Colonia) reż. Álvaro Longoria, Hiszpania 2012, 110'


O AUTORZE

Bartek Sabela (ur. 1982) - łodzianin z urodzenia, warszawiak z wykształcenia, zakopiański ceper z wyboru. Zawodowo architekt, a z zamiłowania malarz, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Współpracuje z czasopismem "Kontynenty". Wszystkie ziarna piasku to owoc czterech podróży na tereny Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii.

O KSIĄŻCE

Sahara Zachodnia, ostatnia afrykańska kolonia i - jak mawiają sami Saharyjczycy - największe więzienie świata. Szesnaście lat wojny między partyzantami Frontu POLISARIO a wojskami marokańskimi i dwadzieścia pięć lat negocjacji nie przyniosły rozwiązania konfliktu. W jego wyniku połowa rdzennej ludności uciekła do Algierii i mieszka w obozach uchodźców. Druga żyje pod brutalną marokańską okupacją. Dzieli ich zbudowany przez Marokańczyków "mur wstydu" - fortyfikacja wojskowa, od której większy jest jedynie Wielki Mur Chiński. Tymczasem organizacje międzynarodowe, powołane by bronić pokoju na świecie, zdają się cierpieć na ciężki przypadek hipokryzji i przewlekłej niemocy.

Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: "Nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk". Musiał kłamać, by przedostać się przez granicę, a ukrywając się przed marokańską policją, obserwował, jak wygląda życie w okupowanym mieście. Pojechał również na drugą stronę muru, na Terytoria Wyzwolone kontrolowane przez partyzantów walczącego o niepodległość POLISARIO. I do Algierii, gdzie przez wiele tygodni mieszkał w obozach dla saharyjskich uchodźców - jedynym w swym rodzaju w pełni zorganizowanym państwie na wygnaniu. czarne.com.pl

Książka przejmująca, świetna. Pierwsze dwie strony - o parzeniu herbaty i wymalowanym olejną farbą pokoju - czytałem z takim poczuciem, jakbym to sam napisał. Widywałem takie pokoje i piłem taką herbatę, chociaż nie w tak dramatycznych okolicznościach. No ale przecież w tej książce nie chodzi o picie herbaty. I mimo że chciałoby się nie dowiadywać już więcej, nie można przestać czytać. (Krzysztof Środa)

O FILMIE

Synowie chmur: ostatnia kolonia (Hijos de las Nubes, la Ultima Colonia)
reż. Álvaro Longoria, Hiszpania 2012,110'
obsada: Javier Bardem

Dokumentalny debiut Álvaro Longorii wyprodukowany i prowadzony przez hiszpańskiego aktora Javiera Bardema, bada obecną sytuację polityczną w Afryce Północnej i kwestię odpowiedzialności mocarstw zachodnich (szczególnie USA i Francji) w świetle stosowanej przez nie w polityce zagranicznej doktryny realpolitik (polityki i dyplomacji napędzanej bardziej gospodarczymi lub geostrategicznymi przesłankami aniżeli poszanowaniem zasad etyki lub prawa). Działania te wywołały ogromne zawirowania, które doprowadziły do fali przemocy i chaosu. Film skupia się na obszarze Sahary Zachodniej, według ONZ ostatniej kolonii afrykańskiej.


Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę.

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House

 
Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Warstwy, księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty, Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

KOLEJNE SPOTKANIA:

  • 4 grudnia - spotkanie wokół książki Jadwigi Stańczakowej Dziennik we dwoje (Wydawnictwo Warstwy)

Jadwiga Stańczakowa (1919-1996) - niewidoma poetka, autorka tomów poetyckich i krótkich opowiadań zaczęła prowadzić swój dziennik z inspiracji Mirona Białoszewskiego, z którym łączyła ją przyjaźń i który był dla niej autorytetem oraz literackim wzorem. Przygotowane przez Wydawnictwo Warstwy nowe wydanie Dziennika we dwoje zawiera pełne opracowanie tekstu wraz z przypisami i obszernym posłowiem, a także zostało wzbogacone o film Parę osób, mały czas (2005) w reżyserii Andrzeja Barańskiego z Krystyną Jandą i Andrzejem Hudziakiem w rolach głównych. Scenariusz filmu powstał na podstawie dziennika, a sama ekranizacja została uhonorowana licznymi nagrodami filmowymi.

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!