repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Katarzyna Surmiak-Domańska

Zaczytani w kinie: "Ku Klux Klan" Katarzyny Surmiak-Domańskiej

wydarzenie na facebooku

cena biletu - 12 zł

kup bilet

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub zaczytać. Tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę, zapraszamy na drugą edycję cyklu "Zaczytani w kinie". Od października 2014 roku Kino Nowe Horyzonty gości autorów literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Do tej pory odwiedzili nas m.in. Ewa Winnicka, Martin Pollack, Jurij Andruchiwycz, Paweł Smoleński, Sofi Oksanen, Przemek Kossakowski, Aleksander Kaczorowski, Wojciech Wilczyk. Odbyły się panele dyskusyjne wokół książek Hoomana Majda i Charliego LeDuff'a, gościliśmy dziennikarzy, filmoznawców, kulturoznawców, krytyków filmowych i fotografów.

W nowej edycji kolejni autorzy opowiedzą o kulisach powstawania swoich reportaży, towarzyszyć im będą dokumentacje fotograficzne i filmowe. Nieodłącznym elementem każdego spotkania jest projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

22 października, czwartek, godz. 19.00

spotkanie wokół premiery książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej Ku Klux Klan (Wydawnictwo Czarne)

kup bilet

  • spotkanie z autorką Katarzyną Surmiak-Domańską

  • Django (reż. Quentin Tarantino, USA 2012, 165’)

Spotkanie poprowadzi Jan Pelczar, dziennikarz filmowy i student Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu.

O AUTORCE

Katarzyna Surmiak-Domańska - reporterka związana od lat z "Gazetą Wyborczą". Współpracuje jako tutor z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Wydała dwa autorskie zbiory reportaży: Beznadziejna ucieczka przed Basią i Żyletka, a także opowieść reporterską Mokradełko, która znalazła się w finale nagrody literackiej NIKE 2013.

O KSIĄŻCE

"Jeżeli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla, lukier nigdy nie będzie już biały" - królowa Ku Klux Klanu uczy dzieci, jak przygotować bożonarodzeniowy tort. Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło "Ku Klux Klan", ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie. W USA jest aktywnych kilkadziesiąt organizacji ze słowem "Klan" w nazwie. W ciągu ostatnich dwóch dekad FBI kilkakrotnie udaremniło zamachy przygotowywane przez ich ekstremistów: wysadzenie budynku sądu w Karolinie Północnej, autobusów wożących meksykańskich i haitańskich robotników przez stan Georgia, klinik aborcyjnych w Pensylwanii oraz rafinerii gazu ziemnego w Teksasie. Jednak Klan XXI wieku najczęściej woli nie wchodzić w konflikt z prawem. Stawia na cierpliwą indoktrynację, propagując wzorcowy styl życia tradycyjnej chrześcijańskiej rodziny, izolowanej od obcych wpływów kulturowych. Przygotowuje armię żołnierzy, którzy staną do walki w nieuchronnie zbliżającej się, ich zdaniem, wojnie ras. Katarzyna Surmiak-Domańska, gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas, ma okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska. Rozmawia z Wielkimi Magami, Smokami i Kleagle'ami. Zakłada biały kaptur, staje z nimi pod płonącym krzyżem. Docieka, drąży, próbuje zrozumieć ich perspektywę.

Obraz, który wyłania się z jej podróży, to poruszający portret Pasa Biblijnego - południowych stanów, które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące "miasta zachodzącego słońca", w których nie życzono sobie czarnych. Tu krążyły pocztówki upamiętniające lincze na Afroamerykanach. To w tutejszych lasach, dziś coraz częściej, rycerze z pochodniami zbierają się w tradycyjnych kuklos. To "Tu mieszka miłość" - jak można przeczytać w reklamie promującej radio dla dumnych z siebie białych. czarne.com.pl

O filmie

Django
reż. Quentin Tarantino, USA 2012, 165’

Akcja filmu Quentina Tarantino, reżysera Pulp Fiction, Jackie Brown i Bękartów wojny, rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych dwa lata przed Wojną Secesyjną. Django (Jamie Foxx), czarnoskóry niewolnik pod skrzydłami niemieckiego dentysty dr Kinga Schultza uczy się fachu łowcy nagród. Nie poddający się konwencjom, Schultz wykupuje Django, obiecując, że zwróci mu wolność tuż po schwytaniu braci Brittle – żywych lub martwych. Tymczasem Django ma jeden cel: odnaleźć i uratować swoją żonę, którą ostatni raz widział na targu niewolników wiele lat temu, a która teraz należy do bezwzględnego plantatora Calvina Candie (Leonardo Di Caprio). Django przyniosło Oscary Quentinowi Tarantino za scenariusz oryginalny oraz za rolę drugoplanową dla Christopha Waltza.

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę.

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House

 
Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Warstwy, księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty, Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

KOLEJNE SPOTKANIA:

  • 6 listopada - spotkanie wokół książki Bartka Sabeli Wszystkie ziarna piasku (Wydawnictwo Czarne)

Bartek Sabela (ur. 1982) - łodzianin z urodzenia, warszawiak z wykształcenia, zakopiański ceper z wyboru. Zawodowo architekt, a z zamiłowania malarz, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Współpracuje z czasopismem "Kontynenty". Wszystkie ziarna piasku to owoc czterech podróży na tereny Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii.

  • 4 grudnia - spotkanie wokół książki Jadwigi Stańczakowej Dziennik we dwoje (Wydawnictwo Warstwy)

Jadwiga Stańczakowa (1919-1996) - niewidoma poetka, autorka tomów poetyckich i krótkich opowiadań zaczęła prowadzić swój dziennik z inspiracji Mirona Białoszewskiego, z którym łączyła ją przyjaźń i który był dla niej autorytetem oraz literackim wzorem. Przygotowane przez Wydawnictwo Warstwy nowe wydanie Dziennika we dwoje zawiera pełne opracowanie tekstu wraz z przypisami i obszernym posłowiem, a także zostało wzbogacone o film Parę osób, mały czas (2005) w reżyserii Andrzeja Barańskiego z Krystyną Jandą i Andrzejem Hudziakiem w rolach głównych. Scenariusz filmu powstał na podstawie dziennika, a sama ekranizacja została uhonorowana licznymi nagrodami filmowymi.

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!