repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Sofi Oksanen (fot. Toni Härkönen)

Zaczytani w kinie: Sofi Oksanen, "Gdy zniknęły gołębie"

Partnerami cyklu są Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz kinowa księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty.

cena biletu - 12 zł

kup bilet

wydarzenie na facebooku

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Dla tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę proponujemy nowy cykl "Zaczytani w kinie". Od października 2014 roku Kino Nowe Horyzonty gości autorów literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Nieodłącznym elementem każdego spotkania będzie projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

16 czerwca (wtorek), godz.18.00

spotkanie w ramach promocji książki Sofi Oksanen Gdy zniknęły gołębie
(Wydawnictwo Czarne)

  • spotkanie z Sofi Oksanen

  • projekcja filmu Na skrzyżowaniu wiatrów reż. Martti Helde, Estonia 2014, 87' (polska premiera)

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Janoś, były prezenter Radia RAM, obecnie dziennikarz Money.pl.

Gość

Sofi Oksanen (ur. 1977) - pół Finka, pół Estonka, prozaiczka i dramatopisarka. Zanim całkowicie poświęciła się literaturze, studiowała m.in. na Akademii Teatralnej w Helsinkach. Dzięki trzeciej powieści (Oczyszczenie, 2008) została najmłodszą w historii laureatką Nagrody Finlandia. Otrzymała także Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę imienia Johana Runeberga i francuskie Prix du Roman Fnac oraz Prix Femina Étranger. Oczyszczenie zostało przetłumaczone na ponad trzydzieści języków, w tym polski.

Książka

Gdy zniknęły gołębie to wielowątkowa opowieść o dwóch kuzynach dokonujących wyborów życiowych i moralnych w brutalnych warunkach zawieruchy wojennej, okupacji niemieckiej i sowieckiego terroru, ukazująca pasjonujący obraz Estonii lat czterdziestych i sześćdziesiątych. Przemarsze wojsk radzieckich i niemieckich, bombardowania, walki, rzeczywistość okupowanego kraju, pomysł stworzenia rezerwatu dla Żydów z Europy Wschodniej i paraliżujący strach przed pokazowymi procesami i zsyłką na Syberię.

Edgar Parts jest politycznym kameleonem, chętnie i bez skrupułów zmieniającym poglądy i próbującym za wszelką cenę osiągnąć materialne korzyści. Kolaboruje z Niemcami, by następnie po dziesięcioletnim pobycie w łagrze stać się towarzyszem Partsem, ochoczo służącym komunistom i donoszącym na rodaków. Z kolei Roland najpierw ofiarnie walczy z Niemcami, później przeciwko znienawidzonym bolszewikom, a podczas wojny pomaga rodakom w ucieczce. Losy kuzynów wielokrotnie się splatają, przynosząc w końcu nieoczekiwane, zaskakujące rozwiązanie.

Gdy zniknęły gołębie to opowieść o różnych strategiach przetrwania i adaptacji do warunków życia w kraju najpierw bezlitośnie wyzyskiwanym przez Niemców, a potem totalnie niszczonym przez Sowietów. Gołębie, które zdążą uciec przed pancernymi wozami, ocaleją, a te, które wpadną w pułapkę zastawioną przez najeźdźców, zostaną zjedzone...

(Wydawnictwo Czarne)

O filmie

Po włączeniu Litwy, Łotwy i Estonii do ZSRR zaczęły się masowe wywózki rdzennej ludności z tych terenów. 14 czerwca 1941 roku o godzinie 3 rano władza sowiecka rozpoczyna deportację. W jej wyniku dziesiątki tysięcy ludzi z Estonii, Łotwy i Litwy ciężarówkami, a potem bydlęcymi wagonami, zostało wywiezionych na Syberię. Między nimi była Erna, studentka filozofii, szczęśliwa mężatka i matka małej dziewczynki. Rozdzielona z mężem, wraz z córką oraz innymi kobietami i ich dziećmi przebyła długą i tragiczną drogę na odległe syberyjskie pustkowia. Na miejscu czekały je upokorzenie, praca ponad siły, zimno i głód. Spędziła na Syberii 15 lat. Poruszający, czarno-biały, interesujący wizualnie film powstał na podstawie listów, zdjęć, wspomnień i relacji świadków tych wydarzeń, a przede wszystkim, pamiętnika młodej Estonki, Erny.

zwiastun

O reżyserze

Martti Helde urodził się w Estonii w 1987 roku. Pierwszy kontakt z produkcją filmową miał w wieku 16 lat. Jego film spowodował spory odzew w lokalnych mediach i wśród polityków. Uczęszczał do Bałtyckiej Szkoły Filmu i Mediów, następnie ukończył kursy reżyserskie zarówno w Europie jak i w USA (Judith Weston, Robert McKee, Jean-Louis Rodrique, LungA). Obecnie uczęszcza na zajęcia magisterskie z reżyserii scenicznej w Wyższej Szkole Dramatycznej. Martii wygrał kilka konkursów i ma na koncie kilka stypendiów. Reżyserował również dziesiątki reklam telewizyjnych. Na skrzyżowaniu wiatrów jest jego debiutem fabularnym.

Reżyser o filmie

"Kilka lat temu szukałem zdjęć w pewnym archiwum. Pani z archiwum wręczyła mi stary notatnik, w którym przeczytałem: "Powinieneś czytać, młody człowieku! Nie tylko gapić się na zdjęcia". Ten cienki notatnik był syberyjskim pamiętnikiem młodej estońskiej kobiety Erny Nagel. Zawartość tego niezwykłego pamiętnika stała się podwaliną mojego filmu. Autorka, niewiarygodnie wnikliwa obserwatorka, stała się moją główną bohaterką. Jest to historia sowieckiego holokaustu, ale najważniejszym dla mnie tematem jest wolność ale przede wszystkim wolność ludzkiego umysłu."

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę.

 

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House
 

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Finlandii oraz Ambasada Estonii w Warszawie. 

 

 

Partnerzy:

Wrocław ESK2016, Wydawnictwo Czarne, Big Book Festival, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty, Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

 

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!