repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Grzegorz Szymanik

Zaczytani w kinie: "Motory rewolucji" Grzegorza Szymanika

Partnerami cyklu są Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz kinowa księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty.

cena biletu - 12 zł

wydarzenie na facebooku

kup bilet

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Dla tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę proponujemy nowy cykl "Zaczytani w kinie". Od października 2014 roku Kino Nowe Horyzonty gości autorów literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Nieodłącznym elementem każdego spotkania będzie projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

 

21 marca, sobota, godz.19.00

spotkanie z Grzegorzem Szymanikiem, autorem książki Motory rewolucji
(wydawnictwo Czarne)

  • spotkanie z autorem Grzegorzem Szymanikiem

  • projekcja filmu Świadkowie rewolucji, reż. Mai Iskander, USA, Egipt 2012, 68'

    we współpracy z Docs Against Gravity Film Festival

    Naszym gościem będzie również Artur Łukaszewicz, operator TVN24, który pracował między innymi w Kosowie, Iraku, Strefie Gazy, Egipcie, na Ukrainie. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Janoś, dziennikarz portalu Money.pl i wieloletni reporter Radia RAM.

Gość

Grzegorz Szymanik (ur. 1985) na Uniwersytecie Warszawskim skończył dziennikarstwo i prawie skończył polonistykę. Od 2008 roku w "Gazecie Wyborczej" - najpierw w dziale stołecznym, a od 2013 roku jako reporter magazynu "Duży Format". Za reportaż z rodzinnej wioski Aleksandra Łukaszenki nagrodzony w konkursie PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do Nagrody Grand Press, Nagrody im. Teresy Torańskiej i "Pióra Nadziei" Amnesty International.

Książka

Motory rewolucji Grzegorza Szymanika

Ukraina, Egipt, Syria, Czeczenia. Punkty zapalne, gdzie ludzie buntują się przeciwko satrapom i walczą o swoje prawa. Miejsca, gdzie jeździ Grzegorz Szymanik, jeden z najciekawszych reporterów młodego pokolenia. Interesuje go nie tylko wielka historia, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą: zaangażowani, niepokorni, pragnący zmian. Szymanik spotyka się ze swoimi bohaterami na kijowskim Majdanie, kairskim placu Tahrir czy w ostrzeliwanych przez żołnierzy Baszszara al-Asada syryjskich wioskach. Wszędzie słucha relacji o ludzkich doświadczeniach - o brutalności, agresji i bezkarności władzy, o okupionych krwią dążeniach do reform społecznych. Oszczędny język jego tekstów nie pozostawia czytelnika obojętnego wobec konfliktów, które wciąż nie znajdują rozwiązania. (wydawnictwo Czarne)

Film

Świadkowie rewolucji
reż. Mai Iskander, USA, Egipt 2012, 68'

we współpracy z Docs Against Gravity Film Festival

Heba pracuje dla anglojęzycznego portalu komentującego zmiany zachodzące w Egipcie. Wie, że rewolucja tocząca się na jej oczach wymaga udokumentowania. Całym sercem będąc po stronie demonstrantów, wykorzystuje jednocześnie olbrzymią szansę zawodową - swoimi krótkimi, celnymi komentarzami zwróciła na siebie uwagę dziennikarskich wyg z samego "New York Timesa". Heba jest wszędzie - na placu Tahrir, czyli w samym sercu rewolucji. Przeprowadza wywiady z koczującymi tam ludźmi, często będąc świadkiem brutalnych zamieszek. Nie waha się wybrać do odległego od jej rodzinnego Kairu miasta, gdzie doszło do zamieszek pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami. Trafia w sam środek nabuzowanego emocjami tłumu, podburzanego przez wciąż aktywnych agentów obalonego dyktatora Mubaraka. Towarzyszy tłumowi, przetrząsającemu opuszczone gmachy egipskiej bezpieki. Komórką dokumentuje pierwsze pęknięcia w ruchu rewolucyjnym, ale i piękne chwile solidarności i narodowego uniesienia podczas pierwszych wolnych wyborów. Jej młodzieńczy entuzjazm i niekłamana pasja zapisywania rzeczywistości sprawiają, że nie cofa się przed niczym - nie powstrzyma jej ani mitygujący głos bardziej doświadczonych koleżanek z redakcji, ani wiecznie strofująca i zatroskana o życie córki matka. Film jest fascynującym zapisem dziejącej się na naszych oczach rewolucji, która zmienia stary świat. Nie chodzi tylko o upadek archaicznej dyktatury - rewolucja odciska piętno na każdym przejawie życia. Islamiści, komuniści, chrześcijanie nagle muszą dyskutować o swoich racjach bez sięgania po broń. "Nikt z nas nie wie, czym tak naprawdę jest demokracja. Ale musimy przynajmniej jej spróbować" - to credo Heby. Jeżeli nawet jej matka umieszcza z wypiekami na twarzy polityczne komentarze na Facebooku, to znaczy, że naprawdę "inny świat jest możliwy". (Planet+DOC Film Festival)

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę.

 

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House

Partnerzy: Wrocław ESK2016, Wydawnictwo Czarne, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wrocław, Tajne Komplety Nowe Horyzonty, Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.

Kolejne spotkania:

  • 16 kwietnia - spotkanie z Martinem Pollackiem, tłumaczem, eseistą i publicystom, autorem książki Skażone krajobrazy (wydawnictwo Czarne), z okazji obchodów 50-lecia Austriackiego Forum Kultury.

  • 28 kwietnia - promocja książki Hooman Majd Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju. Amerykańska rodzina w Iranie (wydawnictwo Karakter).

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!