repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Salto (zdjęcie pochodzi ze zbiorów Filmoteki Narodowej)

Zbigniew Cybulski - w rocznicę śmierci aktora

Zbigniew Cybulski - utalentowany aktor, niebanalna osobowość. Nie ukończył studiów na Wydziale Konsularnym krakowskiej Szkoły Handlowej i na Wydziale Dziennikarstwa UJ. Pracował w gdańskich teatrach: Wybrzeże (1953-55), Bim - Bom (1954-60, także kier. art.), Wybrzeże (1958-60), oraz w teatrach warszawskich: Wagabunda (1960), Ateneum (1960-63). Jego wybitne role filmowe, szczególnie ta z Popiołu i diamentu, sprawiły, że, jako pierwszy po wojnie uzyskał status "gwiazdy" i aktora kultowego. Jego pamięci poświęcono filmy: Wszystko na sprzedaż i Zbyszek. 8 stycznia 1997, w 30. rocznicę jego śmierci, na peronie 3 wrocławskiego dworca, w miejscu gdzie zginął, Andrzej Wajda odsłonił pamiątkową tablicę.

8 stycznia w 48. rocznicę śmierci Zbigniewa Cybulskiego zapraszamy na specjalne pokazy filmów:

godz. 18.30

Zbyszek
reż. Jan Laskowski, Polska 1969, 70’

Film, zmarłego 8 grudnia 2014 roku, Jana Laskowskiego został poświęcony jego przyjacielowi Zbigniewowi Cybulskiemu. Zrealizowany krótko po jego tragicznej śmierci, stanowi osobliwą biografię artysty o wielkim talencie aktorskim i barwnej osobowości. Autor dokumentu miał okazję współpracować z Cybulskim jako operator, znał więc warsztat aktora, patrzył na niego w inny sposób, niż przeciętny widz.

godz. 20.15

Salto
reż. Tadeusz Konwicki, Polska 1965, 100'

Film zmarłego właśnie - 7 stycznia 2015 - Tadeusza Konwickiego.

Główny bohater nazywa się Kowalski, ale dla swojego bezpieczeństwa przedstawia się jako Malinowski. Mężczyzna szuka schronienia w prowincjonalnym miasteczku. Jest partyzantem, na którym ciąży wyrok. Trudno jednak uwierzyć słowom uciekiniera - jego strach, tragizm i wzniosłość ocierają się o zamierzone efekciarstwo. Niejednoznaczność postaci, która, zależnie od sytuacji, modyfikuje swój życiorys, budzi wątpliwości: kim jest naprawdę? Dla lokalnej społeczności przybysz jest kimś ważnym. To on, podczas obchodów rocznicy, wprawia uczestników spotkania w ekstatyczny taniec - tytułowe salto. Bohaterowie, poruszający się w takt muzyki Wojciecha Kilara, są niczym pociągane za sznurek marionetki.

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!