Wydarzenia
 

Svein i szczur reż. V. RingenSvein i szczur reż. V. Ringen
"Mój Przyjaciel Film" - pokazy i warsztaty dla dzieci

dla dzieci w wieku 8-10 lat 

28 września – 26 października 2014

organizator: Fundacja Generator przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

“Mój Przyjaciel Film” to najnowszy projekt Fundacji Generator, który odbędzie się w dniach 28 września – 26 października w trzech miastach Polski. Obejmuje pięć cotygodniowych spotkań (niedziela, godz. 11.00), na które składają się pokaz specjalnie dobranego filmu fabularnego oraz warsztat psychoedukacyjny. W jego trakcie dzieci rozwijają swoje kompetencje społeczno-emocjonalne: świadomość siebie i innych, kontrolę własnego nastroju, umiejętności samodzielnego motywowania się, empatię, czy zarządzanie relacjami(5 najważniejszych obszarów inteligencji emocjonalnej zidentyfikowanych przez Davida Golemana). Inspiracji zaś dostarczą im bohaterowie filmowi i ich ekranowe przygody.

W programie filmowym znajdują się tytuły, które dostarczą najmłodszym niezwykłych wrażeń, a pedagogom, psychologom i trenerom materiału do przeprowadzenia owocnych zajęć.

Wśród nich:

Latająca klasa (reż. T. Wigand)

Jonathan trafia do szkoły muzycznej z internatem, która okazuje się być domem niezłej bandy gagatków. W dzień karni chórzyści, nocą włóczykije, chłopcy ze szkoły przy Kościele w. Tomasza niestrudzenie szukają przygód, przyjaźni i wrażeń. Wkrótce będą mogli poeksperymentować także na scenie. Muszą jeszcze tylko przekonać swojego nauczyciela, że warto wybaczać stare winy, a wystawienie jego sztuki sprzed lat będzie do tego doskonałą okazją.

Svein i szczur (reż. V. Ringen)

Zabawna opowieść o nietypowej przyjaźni wbrew przeciwnościom. Czy można zaprzyjaźnić się ze szczurem? Jasne! Svein nie wyobraża sobie życia bez swojego najlepszego przyjaciela, szczura o imieniu Halvorsen. Chciałby, żeby inni też go zaakceptowali, dlatego bierze udział w konkursie na najfajniejsze zwierzę. Niestety Svein i Halvorsen inaczej wyobrażają sobie zabieganie o względy publiczności.

Tygrysy i tatuaże (reż. K. von Bengtson)

Maja mieszka ze swoim wujkiem Sonnym w jego salonie tatuaży. Pewnego dnia jeden z klientów zjawia się w salonie w bardzo nieodpowiednim momencie, dlatego gdy tylko zaśnie, Sonny wróci do przerwanego meczu. Maja zaś postanowi dokończyć za wujka tatuaż. Tak zacznie się wielka przygoda Mai i Sonny'ego, dzięki której znajdą nie tylko marudnego elfa, cyrkowego tygrysa, ale przede wszystkim prawdziwą rodzinę.

Super brat, (reż. B. Larsen)

to film o rozwijającej się relacji pomiędzy Antonem, a jego autystycznym bratem. Anton, tak jak każdy chłopiec w jego wieku, pragnie mieć starszego brata, który mu będzie imponował, a kiedy zajdzie taka potrzeba stanie w jego obronie. Jest jednak dokładnie na odwrót – autystyczny Buller jest zagubiony i potrzebuje czujnej opieki. Aż do dnia, gdy w ręce chłopców trafia kosmiczny wynalazek. Dzięki niemu każdy może nabrać  wyjątkowych mocy. Czy pomogą one chłopcom się zaprzyjaźnić? Czy zrozumieją, na czym polega bycie “super”?

Pozdrowienia od Mike'a (reż. M. Peters)

Film o Mike'u, który po długiej chorobie bardzo chciałby już wrócić do domu. Niestety, zamiast mamy w drzwiach szpitala staje pani z opieki społecznej. Powrót Mike'a do domu okaże się prawdziwym wyzwaniem, ale gdy ma się dobrych przyjaciół i nadzieję, nic nie jest zbyt trudne.

Program:

5 kolejnych niedziel, od 28 września do 26 października, godz. 11.00

28.09 Svein i szczur

5.10 Super brat

12.10 Latająca klasa

19.10 Pozdrowienia od Mike'a

26.10 Tygrysy i tatuaże


Wrocław, Kino Nowe Horyzonty
ulapelc@gmail.com,  tel. 535 002 054

  • cena biletu na seans – 10 zł
  • cena biletu i warsztatu dla jednego dziecka – 29 zł
  • cena karnetu na 5 projekcji w ramach „Kina dla młodych“ dla jednej osoby – 40 zł
  • cena karnetu do kina na 5 projekcji i warsztat na 5 spotkań w ramach „Mój Przyjaciel Film“– 120 zł
  • pokazy – bez zapisów
  • warsztaty – zapisy pod adresem mailowym: ulapelc@gmail.com oraz tel. 535 002 054 (liczba miejsc ograniczona - 15)

Projekt realizowany przez Fundację Generator przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Szczegółowy opis projektu

Projekt “Mój przyjaciel film”, podobnie jak inne przedsięwzięcia realizowane pod wspólnym hasłem "Kinoterapia", opiera się na pomyśle wykorzystania filmu w edukacji i wychowaniu oraz na założeniu, że film jako niesformalizowane narzędzie idealnie sprawdza się w pracy z tak delikatną materią, jaką są emocje i problemy widzów. Dodatkowym atutem filmu w kontekście pracy z dziećmi jest jego atrakcyjny charakter; oglądanie filmu i późniejsze warsztaty mają formę zabawy, co uwzględnia możliwości percepcyjne kilkuletnich osób.

Kontekst

Wiele z problemów obserwowanych w naszych szkołach wynika ze złego funkcjonowania dzieci w zakresie ich umiejętności społecznych i emocjonalnych. Umiejętności te często pozostają sferą źle lub słabo rozwiniętą, co niesie dzieciom długotrwałe konsekwencje w postaci utrudnionych relacji z innymi, gorszego samopoczucia. Uważne zajmowanie się potrzebami społecznymi i emocjonalnymi małych dzieci gwarantuje im lepszy start życiowy, jak też pomaga im w trudach przejścia w wiek nastoletni. Polski system edukacji nie obejmuje społeczno-emocjonalnego treningu, delegując to zadanie całkowicie na rodziców, którym często brakuje czasu, kompetencji czy wiedzy by się tym zajmować.

“Mój przyjaciel film” to projekt pomyślany jako próba wyrównania tego deficytu wśród odbiorców projektu. Obejmuje projekcje i warsztaty, które dotykać będą pięciu najważniejszych kompetencji społeczno - emocjonalnych. Do każdego z tych obszarów dobieramy mądry, ale też i ciekawy film, który oglądamy z psychologiem jako przewodnikiem. On/ona udziela wstępnych instrukcji, sprawdza na bieżąco odbiór filmu przez dzieci, pozostaje czujnym na ich reakcje. Późniejsze warsztaty eksplorują potencjał danego filmu, wykorzystując różnorodne techniki pracy z dziećmi – ćwiczenia ruchowe, działania plastyczne, muzyczne, teatralne - do poruszenia wybranego tematu. Ich celem jest wspieranie dzieci w rozwijaniu empatii, kreatywności, pewności siebie i rozumienia świata.

O organizatorze

Fundacja Generator istnieje od 2008 roku, a jej misję stanowi badanie wpływu kina na kulturę i nasz sposób postrzegania świata, rozwijanie narzędzi i wiedzy koniecznych do wykorzystania filmu w profilaktyce i interwencji psychologicznej oraz edukacji, wspieranie wartościowego kina poprzez promowanie nowatorskich sposobów interpretacji sztuki filmowej.

Do tej pory zrealizowała szereg wydarzeń popularyzatorskich i psychoedukacyjnych, w tym cykl filmowy – „Mózg Podejrzany” w Centrum Nauki Kopernik, cykl filmowy – „Na szczęście film” w Kinie Praha, cykl szkoleniowy dla nauczycieli „Komunikacja z Happy Endem” w KinoLab, CSW, cykl warsztatów dla dzieci „Mój przyjaciel film”. Jest członkiem Koalicji na Rzecz Edukacji Filmowej, partnerem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Prowadzi dwie strony internetowe – www.kinoterapia.pl oraz www.projekcje.edu.pl

 

Prowadzenie

Katarzyna Cieśla - z wykształcenia psycholożka, arteterapeutka. Na co dzień pracuje jako trenerka i edukatorka dzieci i młodzieży w ramach współpracy z wieloma wrocławskimi szkołami, bibliotekami czy organizacjami pozarządowymi. Prowadzi też warsztaty inkluzyjne z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. W swojej pracy łączy wiedzę psychologiczną z metodami edukacji nieformalnej. Uczestniczyła w szkoleniach i kursach z zakresu międzykulturowości, odbywała EVS w Gruzji, była Ambasadorką Polskości w programie "Czas na Polskę" w Brazylii, stypendystka Fundacji Sędzimira podczas VI edycji akademii letniej: Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju.

Nasze najlepsze wesele 
Olivier Nakache, Éric Toledano, Francja, Kanada, Belgia 2018
Wiosna Filmów: Utoya - 22 lipca 
Wiosna Filmów 2018
Erik Poppe, Norwegia 2017
Zimowi bracia 
Hlynur Pálmason, Dania 2017
120 uderzeń serca 
Robin Campillo, Francja 2017
Basia 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2018
Ella i John 
Paolo Virzì, Włochy, Francja 2017
Kaczki z gęsiej paczki 
Christopher Jenkins, Chiny, USA 2018
Lato 1993 
Carla Simón, Hiszpania 2017
Made in Italy 
Luciano Ligabue, Włochy 2018
Nie jestem czarownicą 
Rungano Nyoni, Wielka Brytania, Francja 2017
Nigdy cię tu nie było 
Lynne Ramsay, Wielka Brytania, Francja, USA 2017
Piotruś Królik 
Will Gluck, Australia, USA, Wielka Brytania 2018
Po latach 
Annarita Zambrano, Francja 2017
Prawdziwa historia 
Roman Polański, Francja, Polska, Belgia 2017
Superagentka 
Karla von Bengtson, Dania 2017
Tully 
Jason Reitman, USA 2018
Wyspa psów 
Wes Anderson, Niemcy, USA 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.