Wydarzenia
 

Unstoppables reż. Daniel JariodUnstoppables reż. Daniel Jariod
BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych

6 - 8 czerwca 2014

16 zł – pojedynczy blok filmowy

14 zł – cena biletu w ramach tzw. biletu wielokrotnego. Bilet wielokrotny jest biletem na 3 i więcej wybranych pokazów filmowych, z zastrzeżeniem, że kupujący może kupić tylko jeden bilet na określony pokaz filmowy o określonej godzinie.

Bilet wielokrotny można kupić wyłącznie w kasach kina.

Organizator: Fundacja Proces Ciągły

Współorganizator: Kino Nowe Horyzonty

Wrocław jest nie tylko filmową, ale także rowerową stolicą Polski. W dniach od 6 - 8 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych, wyjątkowa w skali europejskiej inicjatywa. To aż 12 filmów o tematyce rowerowej, piknik na wrocławskim torze kolarskim, wystawa, debata i koncerty. Wydarzeniem festiwalu będzie premiera filmu Unstoppables o niepełnosprawnych kolarzach trenujących przed paraolimpiadą w Londynie.

BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych jest kontynuacją zorganizowanego w maju 2013 roku przeglądu filmów o tematyce rowerowej Bike Day Śmigaj i Oglądaj.

Jeździmy na rowerach i oglądamy filmy. Pomyśleliśmy, że jest wielu nam podobnych. Postanowiliśmy zintegrować środowisko. Potraktować słowa ROWER i KULTURA jak synonimy. Stąd BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych – mówią organizatorzy.

Tegoroczna edycja BIKE DAYS Festiwalu Filmów Rowerowych obejmie 12 filmów o tematyce rowerowej i około rowerowej – sportowej, lifestylowej, kurierskiej. W Kinie Nowe Horyzonty, które jest współorganizatorem festiwalu, zaprezentowanych zostanie szereg światowych produkcji – od klasycznych Złodziei rowerów Vittorio de Siki w cyklu KLASYKA GATUNKU po filmy premierowe jak Unstoppables, opowiadający historię niepełnosprawnych kolarzy przygotowujących się do paraolimpiady w Londynie. W ramach czterech cykli filmowych i dwóch wydarzeń specjalnych wyświetlone zostaną filmy pełnometrażowe, krótkometrażowe, dokumenty i fabuły. Cykl ALPE d’HUEZ  obejmie klasyczne dokumenty ze złotej ery Tour de France oraz produkcje współczesne. CMWC* to cykl filmowy prezentujący życie i pracę kurierów rowerowych, ŻYCIE Z SIODŁA natomiast to próba przedstawienia codzienności z perspektywy rowerzystów – rower w subkulturach, rower jako środek komunikacji, symbol sprzeciwu, wyzwanie, a może idea?

Festiwal skierowany jest do wszystkich, dla których rower i film są nieodłącznym elementem życia, ale również dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z dwoma kółkami. Zaprosimy sportowców, wraz z BWA Awangarda w ramach Biennale Sztuki Out of Something zorganizujemy piknik i profesjonalne wyścigi na wrocławskim Welodromie. Spróbujemy udowodnić, że miasta mogą obejść się bez samochodów. Przede wszystkim jednak przypomnimy ludziom, że „rower to jest świat” – zapowiadają organizatorzy.

W ramach Festiwalu odbędzie się także wystawa w Galerii U i debata towarzysząca otwarciu imprezy. BIKE DAYS objęty został patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Więcej informacji na www.bikedays.pl, www.facebook.com/BikeDaysFestiwal

 

W programie:

6 czerwca, piątek

godz. 17.00

Murder of Couriers reż. Neil Brill, Tom MacLeod, Kanada 2012, 94’

godz. 19.00

Unstoppables reż. Daniel Jariod, Hiszpania, Wielka Brytania 2014, 86’

 

7 czerwca, sobota

godz. 16.00

Niedziela w piekle reż. Jorgen Leth, Dania 1977, 111’

godz. 18.15

Brussels Express reż. Sander Vandenbroucke, Belgia 2012, 19’

Career Courier reż. Kenton Hoppas, USA 2011, 87’

Rockville reż. Kristian Walter, Ansand & Martin Gilluck, Włochy, Niemcy 2012, 10’

godz. 20.30

Boikzmoind reż. Gavin Strange, Wielka Brytania 2011, 29’

B.I.K.E reż. Anthony Howard, Jacob Septimus, USA 2006, 89’

 

8 czerwca, niedziela

godz. 16.00

Road to Roubaix reż. Dave Cooper, David Deal, USA 2008, 71’

The Last Kilometer reż. Paolo Casalis, Włochy 2012, 52’

godz. 18.30

Chłopiec i rower reż. Ridley Scott, Wielka Brytania 1956, 27’

Złodzieje rowerów reż. Vittorio De Sica, Włochy 1948, 89’

WYDARZENIA DODATKOWE

PIKNIK NA WELODROMIE

Poświętne rok 1930. Żmigrodzka nr 243. Sobota 7.06.2014.

Od godziny 11 do 16. 200 m betonu. Tylko 1 zwycięzca.

Mało kto wie, że wrocławski tor kolarski zaprojektował Clemens Schürmann. Mało kto wie, że niedawno wybudowany, jeden z najnowocześniejszych torów na świecie, tor w Pruszkowie wyszedł z pracowni Schürmannów. Ba, mało kto wie, że we Wrocławiu w ogóle jest taki tor. BIKE DAYS i OUT OF STH chcą przybliżyć to miejsce mieszkańcom miasta. Nie tylko klimaciarzom, którzy tor wielbią za jego strome łuki i szybkość, surowość betonu i krótki dystans.

7 czerwca o godzinie 11.00 otwieramy Welodrom! Zapraszamy na piknik, który reaktywuje potencjał tego miejsca. W programie komentowane na żywo zawody, pokazy sztuki rzemiosła rowerowego, otwarte stanowisko rowerowej grafiki sitodrukowej, napoje, przekąski, wata cukrowa i wiele innych.

Przede wszystkim jednak miejsce. Tor, który ożywa dzięki pełnym trybunom, którego atmosfera rozkwita wprost proporcjonalnie do liczby gości. Z tego względu zapraszamy wszystkich, dużych i małych, na rodzinny piknik i zawody sportowe.

Goście:Sitodruk CRK, Latająca Kuchnia, Kajak Custom, Dobre Moce, Cafe Targowa, eroika.pl, DokumentaCiclista.

ZAWODY NA WELODROMIE

Formuła zawodów jest dwustopniowa. Pierwszy etap to jazda indywidualna na czas na dystansie 200m z lotnego startu. Każdy zawodnik jedzie trzy okrążenia, dwa rozgrzewkowe i trzecie z pomiarem. Jest to runda kwalifikacyjna do wyścigu właściwego, czyli 1000m na dochodzenie. Proporcje uczestnictwa i szczegóły podane zostaną w późniejszym terminie lub w dniu wyścigu.

Równe szanse gwarantuje elektroniczny pomiar czasu (do tysięcznych sekundy!).Do wyścigu na torze, z przyczyn technicznych, dopuszczone zostaną tylko rowery z ostrym kołem.Natorze obowiązuje jazda w kasku. Zapisy na zawody, na miejscu od godziny 10.00 lub drogą mailową pod adresem: kuba@proces.co

 

ROWEROWE PRZYGODY Z BIKE DAYS w Kinie Nowe Horyzonty

Na rowerach od dzieciaka: reksio z dostawką, salto, wigry, żółtoczarny bmxrometa. Wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty przygotowaliśmy filmową propozycją z myślą o najmłodszych. Animowane klasyki kręcące się wokół rowerowej przygody pokażemy w niedzielę 8 czerwca o 10.00 rano. Po pokazie – warsztaty, które prowadzi animatorka Martyna Stec.

Poranki rodzinne: Rowerowe przygody z Bike Days, 40’

BASKOTEKA i BIKE DAYS

Wspólnie z Otwartą Pracownią Kultury Baskijskiej BASK przygotowaliśmy wieczory z muzyką. 6 i 7 czerwca od godz. 21.00 w przestrzeniach Dworca Świebodzkiego rozbrzmią dźwięki serwowane przez zespoły i DJ-ów z Kraju Basków i z Polski. W ramach współpracy BikeDays i BASK na terenie Dworca powstanie warsztat rowerowy i odbędzie się pokaz procesu składania ostrego koła. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Dla widzów BikeDays GROLSCH przygotował niespodziankę.

6 czerwca, piątek: 21.00 - 01.00
Baskijski zespół Napoka Iria

7 czerwca, sobota, od godz. 21.00 do rana
Baskoteka – polscy i baskijscy dj-e

 

Wystawa Wyścig Pokoju – Galeria U,  ul. Jedności Narodowej 93

8.06.14 godzina 22:00

W latach pięćdziesiątych, w propagandzie państwowej, Wyścig Pokoju przeciwstawiano wielkim wyścigom kolarskim organizowanym na Zachodzie. Jednak „naszą” imprezę przedstawiano jako „potężną manifestację szczęśliwych ludzi w wolnych krajach”, zaś znany, wieloetapowy wyścig z długą tradycją, Tour de France, był rzekomo „pretekstem do obwiezienia po kraju olbrzymiej, jarmarcznej karawany samochodów obwieszonych reklamami «najwspanialszych gorsetów», «patentowanych podwiązek», «niezniszczalnych opon» i «jedynych, dających radość życia nożyków do golenia».

Wystawa nie jest monografią, ani próbą podsumowania, czy wartościowania słuszności, czy celowości Wyścigu Pokoju, czy też bojkotowania go. To raczej subiektywne spojrzenie i pretekst.

PATRONATY

Nasze działania popierają zarówno wrocławscy rowerzyści, ludzie kultury, członkowie organizacji pozarządowych, jak i przedstawiciele Magistratu. Współorganizatorem BIKE DAYS jest Kino Nowe Horyzonty, największy arthouse w Polsce i ośrodek Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Partnerem Festiwalu jest BWA Awangarda oraz BASK, Wrocławska Inicjatywa Rowerowa i  Wrocławscy Kurierzy Rowerowi. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz objął Festiwal Patronatem Honorowy, w uzasadnieniu którego zostało napisane:

„Prezydent z uznaniem przyjął zapowiedź organizacji przeglądu, będącego kontynuacją zeszłorocznego „Bike Day Śmigaj i Oglądaj”. Ciekawy program i różnorodność wydarzeń towarzyszących zapewnia wysoki poziom festiwalu. Inicjatywa będzie także okazją do przedstawienia Wrocławia jako filmowej i rowerowej stolicy kraju. Prezydent przyjmuje zaproszenie do objęcia Patronatem Honorowym BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych. Jest również przekonany, że festiwal będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród cyklistów oraz pasjonatów aktywnych form spędzania czasu wolnego”.

Certain Women 
AFF: Festival Favorites
Kelly Reichardt, USA 2016
Co wyrzuci morze 
AFF: On the Edge
Paul Taylor, USA 2016
Dogville 
AFF: Europejczycy w Ameryce
Lars von Trier, Dania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Włochy, Holandia 2003
Donald zapłakał 
AFF: Spectrum
Kris Avedisian, USA 2016
Drgawki 
AFF: Odkrycia Ale kino+
Anna Rose Holmer, USA 2015
F jak fałszerstwo 
AFF: Orson Welles
Orson Welles, Francja, RFN, Iran 1973
Inne zło 
AFF: Spectrum
Carson D. Mell, USA 2016
Jak głosowałem 
AFF: American Docs
Jason Grant Smith, USA 2016
Jamnik 
AFF: Festival Favorites
Todd Solondz, USA 2016
Jonathan Demme prezentuje: Made in Texas 
AFF: Specials
Brian Hansen, Louis Black, Missy Boswell, Edward Lowry, Neil Ruttenberg. Tom Huckabee, Will Van Overbeek, Lorrie Oshatz, David Boone, USA 2016
Joshy 
AFF: Odkrycia Ale kino+
Jeff Baena, USA 2016
Kiksy 
AFF: Spectrum
Justin Tipping, USA 2016
Konsultantka 
AFF: Spectrum
Logan Kibens, USA 2016
Kraina obfitości 
Wim Wenders - retrospektywa filmów
Wim Wenders, Niemcy, USA, Kanada 2004
Kusza 
AFF: Spectrum
Adam Pinney, USA 2016
LoveTrue 
AFF: American Docs
Alma Har'el, USA 2016
Magik: Zdumiewające życie i dzieło Orsona Wellesa 
AFF: Orson Welles
Chuck Workman, USA 2014
Midnight Special 
AFF: Festival Favorites
Jeff Nichols, USA 2016
Mississippi Blues 
AFF: Europejczycy w Ameryce
Bertrand Tavernier, Robert Parrish, Francja, USA 1983
Najnowsze seriale HBO: Westworld, odc. 1, 2 
AFF: Specials
 Jonathan Nolan (ep. 1), Richard J. Lewis (ep. 2), USA 2016
Nieznany Orson Welles: niedokończone projekty 
AFF: Orson Welles
Orson Welles, Jugosławia, Wielka Brytania, Francja 1967–1982
Oczy matki 
AFF: Spectrum
Nicolas Pesce, USA 2016
Ofiara 
AFF: Odkrycia Ale kino+
Andrew Neel, USA 2016
Paryż, Teksas 
Wim Wenders - retrospektywa filmów
Wim Wenders, RFN, Francja, Wielka Brytania, USA 1984
Pasolini 
AFF: Sezon
Abel Ferrara, Francja, Belgia, Włochy 2014
Porto 
AFF: Spectrum
Gabe Klinger, USA, Francja, Portugalia, Polska 2016
Przekręt 
AFF: On the Edge
Dean Fleischer-Camp, USA 2016
Punishment Park 
AFF: Europejczycy w Ameryce
Peter Watkins, Wielka Brytania, Francja, USA 1971
Richard Linklater, spełnione marzenia 
AFF: Special Docs
Karen Bernstein, Louis Black, USA 2016
Rodzina Fangów 
AFF: Festival Favorites
Jason Bateman, USA 2015
Szukając Kelly 
AFF: Sezon
Thomas Bidegain, Francja 2015
Twentynine Palms 
AFF: Europejczycy w Ameryce
Bruno Dumont, Francja, Niemcy, USA 2003
Wieża 
AFF: Special Docs
Keith Maitland, USA 2016
Wystrzałowe krewetki 
AFF: American Docs
Brent Hodge, USA 2016
Zabriskie Point 
AFF: Europejczycy w Ameryce
Michelangelo Antonioni, USA 1970
Życie animowane 
AFF: Special Docs
Roger Ross Williams, Francja, USA 2016
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.