repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
A Spell To Ward Off the Darkness reż. B.Rivers, B.Russell

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty

24 lipca - 3 sierpnia

W programie zostanie pokazanych ok. 340 filmów. 19 marca rozpoczęła się sprzedaż karnetów festiwalowych na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl

Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znalazły się m.in.: film angielsko-amerykańskiego duetu eksperymentatorów Bena Riversa i Bena Russella - A Spell To Ward Off the Darkness, nagrodzony na festiwalach w Kopenhadze i Turynie, hybrydowy dokument o poszukiwaniu duchowości we współczesnym świecie, a także Huba, nowy, pokazywany na Berlinale film Anki i Wilhelma Sasnal. W programie Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce - nagrodzony na festiwalu w Wenecji, rozpięty pomiędzy fabułą, dokumentem, a performancem debiut szwedzkiej artystki Anny Odell The Reunion oraz hiszpański Creator of the Jungle Jordiego Morató, portret owładniętego manią tworzenia i destrukcji, ludowego artysty, od 45 lat budującego skomplikowane labirynty i ruchome konstrukcje.

W ramach pokazów specjalnych zobaczymy przebój tegorocznego Berlinale, błyskotliwą, paradokumentalną farsę Porwanie Michela Houellebecqa Guillaume'a Nicloux o sfingowanym porwaniu pisarza oraz nagrodzony na Sundance FF brytyjski dokument 20 000 dni na Ziemi Iaina Forsytha i Jane Pollard, którego bohaterem jest charyzmatyczny muzyk, wokalista i pisarz Nick Cave. W Panoramie ponownie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, m.in. hiszpański zdobywca Złotego Lamparta w Locarno Story of My Death Alberta Serry oraz Child of God Jamesa Franco na podstawie prozy Cormaca MacCarthy'ego.

Tematem sekcji Trzecie Oko będą komuny. Oprócz fabuł zostaną zaprezentowane bezpośrednie zapisy, m.in. materiały archiwalne z komuny wiedeńskiego akcjonisty Otto Muehla, czy głośny dokument Let the Fire Burn Jasona Osdera o filadelfijskiej grupie MOVE. W programie znalazły się również współczesne fantazje o tym zjawisku, jak austriacki oniryczny performance Perfect GardenMary Mattuschki i Chrisa Haringa.

Tematem 6. edycji sekcji Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą efekty specjalne. Wraz ze specjalistą ze studia Platige Image, producentem efektów specjalnych Krzysztofem Szulcem, przyjrzymy się wysokobudżetowym blockbusterom i filmom zrealizowanym za niewielkie pieniądze. Gościem festiwalu będzie pionier "analogowych" efektów specjalnych w polskim kinie Janusz Król. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocnego szaleństwa będzie kaseta VHS. W programie znalazły się dokumenty o maniakach VHS i zjawisku VHS-manii, filmy wprowadzone do dystrybucji tylko na wideo (jak kultowe horrory z lat 80.), home movies, czy filmy kręcone współcześnie i przeznaczone do odbioru właśnie na VHS.

Bohaterem retrospektywy będzie Ken Russell - legendarny brytyjski reżyser, wizjoner kina, którego filmy słynęły z barokowej scenografii, szalonej inscenizacji, kontrowersyjnej tematyki. W programie znajdą się jego najsłynniejsze dzieła fabularne (Zakochane kobietyOdmienne stany świadomościDiabły), jak również znakomite, wczesne dokumenty kręcone dla BBC, czy też nie pokazywane w Polsce późne dzieła mistrza.

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd nowego kina Grecji, w którym mimo kryzysu gospodarczego, pojawiła się grupa filmowców, tworzących oryginalne, doceniane na całym świecie produkcje. W programie m.in. Luton Michalisa Konstantatosa. W sekcji Po Nowej Fali zostaną zaprezentowane rzadko pokazywane w Polsce dzieła mistrzów francuskiego kina lat 70. i 80. W programie m.in. filmy Jeana Eustache’a, Philippe'a Garrela, Maurice'a Pialata.

W programie festiwalu znalazł się również przegląd twórczości awangardowego duetu artystycznego, posługującego się techniką found footage: Christopha Girardeta i Matthiasa Müllera.

Więcej o programie na www.nowehoryzonty.pl

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!