repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Nie jestem czarownicą, reż. Rungano Nyoni
Aktualności

Premiery tygodnia: "Nie jestem czarownicą", "Wyspa psów"...

20 kwi

Od 20 kwietnia w Kinie Nowe Horyzonty

Nie jestem czarownicą
reż. Rungano Nyoni / Wielka Brytania, Francja 2017 / 90’

Kilkanaście minut trwała w Cannes owacja na stojąco dla Rungano Nyoni i jej mrocznej baśni, której akcja rozgrywa się w Zambii. Uznana za czarownicę i jako sierota bezbronna wobec oskarżeń, dziewięcioletnia Shula zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja. Każda z czarownic ma przytwierdzoną do pleców białą szarfę - po to, by nie mogła odlecieć. W filmie taką szarfą jest realizm, za sprawą którego baśniowy, magiczny świat nigdy nie traci związku z rzeczywistością. Idealnie dawkowane egzotyka i swojskość, symbolika i obyczajowy konkret, a do tego spora garść poezji, szczypta humoru oraz zjawiskowa mała Maggie Mulubwa w głównej roli - to wszystko tworzy czarodziejską filmową miksturę, działającą jeszcze długo po wyjściu z kina.

Dziewczyna we mgle
reż. Donato Carrisi / Włochy 2017 / 128’

Ekranizacja bestsellerowej powieści autora „Zaklinacza” a zarazem reżyserski debiut Donato Carrisi. Jest luty. W mglistą noc za kierownicą samochodu siedzi mężczyzna. Na opustoszałej górskiej drodze dochodzi do wypadku, z którego prowadzący wychodzi bez uszczerbku na zdrowiu, ale jego ubranie jest umazane krwią. Doktor Augusto Flores jest psychiatrą. Pomaga mężczyźnie odtworzyć przebieg wydarzeń z feralnego wypadku. Mężczyzna nazywa się Vogel i do niedawna był znanym policjantem, swego rodzaju bohaterem, znanym również z częstych wypowiedzi w telewizji. Jego opowieść zaczyna się sześćdziesiąt dwa dni wcześniej. Dwa dni przed Bożym Narodzeniem w małym alpejskim miasteczku Avechot znika szesnastoletnia dziewczyna, rudowłosa i piegowata Anna Lou. Na miejscu zjawia się Vogel. Nie ma żadnych poszlak, żadnych wskazówek.

Najlepsze polskie 30' - zestaw II

Więzi
reż. Zofia Kowalewska, Polska 2016, 18'

Ja i mój tata
reż. Aleksander Pietrzak, Polska 2017, 30'

Baraż
reż. Tomasz Gąssowski, Polska 2016, 30'

Nazywam się Julita
reż. Filip Dzierżawski, Polska 2017, 28'

Uczciwy człowiek
reż. Mohammad Rasoulof / Iran 2017 / 117’

Zwycięzca sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes 2017. Wstrząsający dramat o korupcji i niegodziwości irańskiego systemu. Reżyserem filmu jest Mohammad Rasoulof, czołowy twórca niezależnego kina bliskowschodniego, którego produkcje zostały w Iranie zakazane, a on sam jest od wielu lat prześladowany. Bohaterem Uczciwego człowieka jest Reza, który mieszka na wsi z żoną i synem, wiodąc spokojne życie hodowcy ryb słodkowodnych. Duża prywatna firma powiązana z rządem zmusza mężczyznę do zaprzestania drobnej działalności. Reza ma wybór – likwiduje mikroprzedsiębiorstwo albo przyłącza się do korporacji. Swoim nowym filmem Rasoulof stawia ważne pytanie: czy w Iranie w ogóle możliwa jest taka walka z opresją, by samemu nie pobrudzić sobie rąk?

Wyspa psów
reż. Wes Anderson / Niemcy, USA 2018 / 101’

Animowany film Wesa Andersona, twórcy „Grand Budapest Hotel”, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2018. Opowieść o dwunastoletnim japońskim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz wielkiego miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari wykradzionym przez siebie niezwykłym samolotem turbośmigłowym na Wyspę śmieci, by odnaleźć swego ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół i wraz z nimi wyrusza na wielką wyprawę, która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury.  

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!