repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
The Square, reż. Ruben Östlund
Aktualności

17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - nowości w programie

23 cze

3 - 13 sierpnia w Kinie Nowe Horyzonty. 

Podczas tegorocznej edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty (3-13 sierpnia) widzowie będą mogli obejrzeć premierowo trzy filmy, które będą również dystrybuowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Pierwszym z nich jest szalony musical w reżyserii mistrza Bruno Dumonta (LudzkośćHadewijchPoza szatanem) – Jeannette. Dzieciństwo Joanny D’Arc, pozostałe dwa to odważne debiuty. Bliskość w uznanym za objawienie Cannes filmie Kantemira Bałagowa (nagroda FIPRESCI w sekcji Un Certain Regard), ma w sobie wiele z zaduchu. Reżyser wrzuca widza do wrzącego kotła Północnego Kaukazu u schyłku lat 90., gdzie warunkiem przetrwania jest lojalność wobec „plemienia”: rodziny i etnicznej wspólnoty. Bałagow patrzy na rodzinny Nalczyk oczami młodej Żydówki, uwikłanej w sieć znienawidzonych „trybalnych” zależności. Ilana próbuje wymknąć się ograniczeniom, szuka wolności, boksuje się z rzeczywistością – podczas gdy sięgając po rzadki filmowy format, Balagow zamyka wokół niej świat, jak ring. Elektryzujący, miejscami brutalny debiut 26-latka jest zwiastunem nowego, wyjątkowego filmowego talentu. 

Idealnie dawkowane magia i realizm, egzotyka i swojskość; do tego spora garść poezji, szczypta humoru – to wystarczyło, by debiut Rungano Nyoni zauroczył publiczność w Cannes. Mroczna baśń Nie jestem czarownicą opowiada o dziecięcej samotności, o dalekim-bliskim świecie, w którym posądzenie o czary to sposób na wykluczenie „zbędnych” dziewczynek i kobiet ze wspólnoty. O rzeczywistości, w której korupcja, wyzysk i przemoc nie poddają się żadnym zaklęciom. 

Wszystkie trzy filmy pojawią się na festiwalu w sekcji Ale Kino+. 

Ponadto w programie znalazły się filmy:

Niemiłość (Loveless)
reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, Francja, Belgia, Niemcy 2017, 127'

Zenia i Borys przechodzą bolesny rozwód wypełniony niekończącymi się kłótniami, wzajemnymi oskarżeniami, frustracją i nienawiścią. Każde z nich jest już niecierpliwe, aby na dobre rozpocząć nowe życie, u boku nowego partnera, nawet jeśli miałoby się to odbyć kosztem opuszczenia ich dwunastoletniego syna Aloszy. Aż do dnia, gdy po tym, jak jest świadkiem jednej z ich awantur, Alosza znika.

Kochankowie jednego dnia (L'amant d'un jour)
reż. Philippe Garrel, Francja 2017, 76'

Po bolesnym rozstaniu z chłopakiem Jeanne zamieszkuje u ojca. Na miejscu okazuje się, że aktualna partnerka mężczyzny jest w jej wieku. Choć sytuacja wydaje się wyjątkowo niezręczna, cała trójka musi wypracować zasady wspólnego życia. Pokazywany premierowo w Cannes, najnowszy film Philippe'a Garrela (Dzika niewinność, Powiew nocy), bohatera retrospektywy 15. NH.

The Square
reż. Ruben Östlund, Szwecja, Niemcy, Francja, Dennmark 2017, 142'

Pedro Almodóvar (przewodniczący canneńskiego jury): Fantastyczna wyobraźnia! Niesamowicie śmieszny film! Mógłbym go oglądać bez końca.... Satyrę szwedzkiego reżysera mógłby podpisać sam Luis Buñuel. Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, amerykańską dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, i artystę udającego małpę?

Księżyc Jowisza (Jupiter holdja)
reż. Kornél Mundruczó, Węgry, Niemcy 2017, 123'

Opowieść z pogranicza baśni, fantastyki naukowej i kina akcji, ukazująca najbliższą przyszłość opanowanej kryzysem Europy.
Młody człowiek o imieniu Ariel zostaje postrzelony podczas nielegalnego przekraczania granicy. Po wyleczeniu trafia do obozu dla uchodźców o zaostrzonym rygorze, gdzie odkrywa w sobie nadprzyrodzone moce. Kiedy opiekujący się nim cyniczny lekarz dowiaduje się, że chłopak potrafi lewitować, pomaga mu uciec z obozu. Jest przekonany, że na cudownych zdolnościach przybysza znikąd, którego wiele osób bierze za anioła, można zbić fortunę.


czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!