repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Song to Song, reż. Terrence Malick
Aktualności

Hitem weekendu był "Obcy. Przymierze"

22 maja

Premiery tygodnia: "Song to Song", "24 tygodnie", "Kraina oświeconych", "Jutro będziemy szczęśliwi"...

Song to Song
reż. Terrence Malick / USA 2017 / 129’

Współczesne love story rozgrywające się w świecie muzycznej bohemy. BV (Ryan Gosling) i Faye (Rooney Mara) są szaleńczo zakochanymi w sobie marzycielami. Oprócz miłości łączy ich pragnienie, by zaistnieć w muzycznym świecie. Choć drzwi do kariery może im otworzyć muzyczny magnat Cook (Michael Fassbender), intencje cynicznego biznesmena nie są do końca jasne. Sprawy skomplikują się, gdy do miłosnego trójkąta dołączy jego nowa muza (Natalie Portman).

24 tygodnie
reż. Anne Zohra Berrached / Niemcy 2016 / 103’

Zarówno Astrid, jak i Markus uważają siebie za liberalnych i otwartych. Od lat tworzą szczęśliwy, choć niesformalizowany związek, wspólnie wychowują córkę. Ona pracuje jako stand-uperka, on jest producentem jej telewizyjnych występów. Nie brakuje im ani pieniędzy, ani poczucia humoru. Umieją ostro i niepoprawnie śmiać się z siebie, wiedzą też, jak rozbawić innych. Ich perfekcyjne życie zakłóca diagnoza lekarzy: drugie dziecko, którego się spodziewają, urodzi się z zespołem Downa i wadą serca. Bohaterom nie brakuje empatii ani siły, by pogodzić się z decyzją natury, ale niemiecka medycyna oferuje im jeszcze jedno wyjście – późnoterminową aborcję. Anne Zohra Berrached bez znieczulenia pokazuje, jak bohaterowie dokonują gorzkiego bilansu. I chociaż dobrą radą służą Astrid lekarze, rodzina i przyjaciele, szybko okazuje się, że jedyną osobą, która może podjąć ostateczną decyzję, jest ona sama.

Artur Zaborski, MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Jutro będziemy szczęśliwi
reż. Hugo Gélin / Francja, Wielka Brytania 2015 / 115’

Samuel uwielbia swoje życie na Lazurowym Wybrzeżu – bez trosk, bez zobowiązań, z fajnymi ludźmi i lekką pracą. Ale pewnego dnia zjawia się u niego Kristin – przelotna sympatia – która zostawia mu kilkumiesięczne dziecko, Glorię. Jego córkę! Samuel, przerażony i zupełnie nieprzygotowany do roli ojca, leci do Londynu, by odnaleźć kobietę i oddać jej małą. Bez powodzenia... 8 lat później, kiedy Samuel i Gloria ułożyli sobie życie w Londynie i są nierozłączni, pojawia się Kristin, która chce odzyskać córkę... Największy hit francuskiego kina od czasu Za jakie grzechy dobry Boże.

Kraina oświeconych
reż. Pieter-Jan De Pue / Belgia 2015 / 87’

Kręcona przez kilka lat porywająca wizualnie epopeja o Afgani­stanie jest pierwszym długim metrażem flamandzkiego reżysera z Belgii. Ob­serwujemy spektakularne panoramy afgańskiego krajobrazu: żyzne doliny, przysypane kurzem stepy, ośnieżone majestatyczne szczyty Hindukuszu i Pa­miru. Poznajemy historię o mitycznych początkach Afgańczyków i historię zakochanego chłopca Gholama, który przewodzi gangowi uzbrojonych nastolatków z plemienia Kuchi. Rozbrajają stare radzieckie miny i sprzedają materiały wybuchowe dzieciom pracującym w kopalni lapis lazuli. Opium, które dostają od szmuglerów narkotyków, wymieniają u amerykańskich żołnierzy na złom wojskowy. Z drugiej strony obserwujemy bazę operacyjną bronioną przez amerykańskich i afgańskich żołnierzy próbu­jących zneutralizować postępy Talibów. Pieter-Jan De Pue jest nie tylko filmowcem, ale i fotografem, sam realizował zdjęcia do filmu, za które otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym Sundance.

Piękny drań
reż. John Butler / Irlandia 2016 / 95’

Prześladowany w szkole outsider i najlepszy zawodnik rugby są zmuszeni zamieszkać razem w pokoju w internacie. Kiedy wydaje się, że nie dojdą do porozumienia, nauczyciel angielskiego (Andrew Scott) daje im zadanie, które zmusza ich do współpracy. Piękny drań to szkolny dramat, który wpisuje się tradycję takich filmów jak Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Nie jest to jednak obraz bazujący na nostalgii. To całkiem współczesna historia o akceptowaniu własnej tożsamości – taka, w której dorośli również uczą się czegoś od młodszych. Najważniejsza lekcja? Nie zawsze trzeba być po jednej ze stron – czasami być sobą oznacza być wszystkim po trochu.

Dudi: Cała naprzód
reż. Julio Soto Gurpide / Hiszpania 2017 / 92’

Pełna humoru i szalonych przygód podwodna odyseja małej ośmiorniczki i jej opływowych przyjaciół. Jest rok 2100. Poziom oceanów podniósł się na tyle, że ludzkość opuściła ziemię. Teraz gospodarzami naszej planety są wszelkie wodne istoty. Mała ośmiorniczka Macunia i jej przyjaciółki: Ewka - zwariowana ryba żabnica oraz Ala – neurotyczna krewetka, w podwodnej katastrofie tracą dom. Niestety w ich okolicy gęstość zarybienia jest tak wysoka, że podwodne budownictwo nie nadąża za popytem. Próżno tu szukać wolnego lokum na rozsądnym poziomie. W tej sytuacji przyjaciółki decydują się wyruszyć w nieznane w poszukiwaniu nowego domu. Będzie kolorowo, zabawnie, czasem trochę niebezpiecznie, ale zawsze ciekawie. Podmorska ekipa dotrze do zatopionych ulic Nowego Jorku, wraku Titanica, a nawet do dalekiej Arktyki. Na szlaku spotkają mnóstwo niezwykłych istot, zawrą wspaniałe przyjaźnie i odkryją niejedną podwodną tajemnicę.   Pod ciśnieniem życie się komplikuje.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!