repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Life reż. Daniel Espinosa
Aktualności

Premiery tygodnia: "Ostatnie dni miasta", "Światło i cień", "Azyl"...

23 mar

Od 24 marca w Kinie Nowe Horyzonty.

Ostatnie dni miasta
reż. Tamer El Said / Egipt, Niemcy, Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie  2016 / 118’

35-letni Khalid pracuje nad filmem, który ma oddać ducha czasu, uchwycić puls rodzinnego Kairu, gdy stary świat sypie się i kruszy. Na myśl o więzi z miastem nie opuszcza go elegijny ton, przeczucie końca przenika wszystkie działania. Khalid musi opuścić swoje mieszkanie w śródmieściu, bliscy powoli odchodzą, a tęsknota za niespełnioną miłością wciąż spędza mu sen z powiek. Podczas gdy montażysta załamuje ręce, reżyser dyskutuje z przyjaciółmi o bliznach, jakie miasto może po sobie zostawić, i przegląda nagrany materiał, poszukując elementu łączącego w całość obrazy, wspomnienia i impresyjne epizody. Tamer El Said swój debiut realizował od 2007 roku, z 250 godzin nagrań zbudował dwugodzinny mozaikowy portret Kairu przed rewolucją, przysypanego pyłem miasta w kolorze piasku, wypełnionego ruchem i szumem niczym morze, jednocześnie zbuntowanego i hołdującego tradycji. Film otrzymał Grand Prix 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. 

Światło i cień
reż. Yeşim Ustaoğlu / Turcja, Niemcy, Polska, Francja 2016 / 106’

Dramat psychologiczny o spotkaniu dwóch Turczynek pochodzących z różnych światów. Charyzmatyczna, żyjąca w pozornie udanym małżeństwie Chehnaz pracuje jako psychiatra w odległym nadmorskim miasteczku. Pod jej opiekę trafia w stanie szoku młodziutka Elmas, siłą wydana przez ojca za mąż za dalekiego krewnego. Chehnaz rozpoczyna trudną terapię, żeby dotrzeć do dziewczyny, która zostaje oskarżona o zabójstwo swojego męża i despotycznej teściowej, jednak nic nie pamięta z feralnej nocy. To spotkanie zmieni życie obu kobiet. Światło i cień to portret kobiet pozbawionych prawa do odkrywania siebie, do kochania i bycia kochanymi, a wszystko w kraju rozdartym między nowoczesnością i tradycją.  

Film zmontowała Agnieszka Glińska, a muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Polskimi koproducentkami filmu są Eliza Oczkowska i Klaudia Śmieja (Aeroplan Film). Film był współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Azyl
reż. Niki Caro / USA 2017 / 126’

To jedna z historii, o które kino musiało się upomnieć. Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywała podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Żabińscy pomagali im wydostać się z getta i przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w dyrektorskiej willi. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Scenariusz filmu powstał w oparciu o wstrząsającą książkę Diane Ackerman Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo. O samej Antoninie mówiono, że była nie tylko piękną kobietą, ale także mądrym, dobrym, odważnym człowiekiem, który dobro innych stawiał nad własne bezpieczeństwo. W roli Antoniny zobaczymy dwukrotnie nominowaną do Oscara Jessicę Chastain. W pozostałych rolach m.in.: Johan Hendelbergh (w roli Jana Żabińskiego) i Daniel Brühl.

Life
reż. Daniel Espinosa / USA 2017 / 100’

Film opowiada historię sześcioosobowej ekipy kosmonautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na chwilę przed ogłoszeniem światu przełomowego dla ludzkości odkrycia: pierwszego dowodu życia na Marsie. Badania, jakie prowadzą, będą miały jednak nieoczekiwane konsekwencje. Forma życia, którą odkryli, jest bardziej inteligenta, niż ktokolwiek przypuszczał. Za reżyserię filmu odpowiada Daniel Espinosa, twórca Systemu i Safe House. W filmie zobaczymy m.in. Jake’a Gyllenhaala, Ryana Reynoldsa oraz znaną z Mission: Impossible. Rogue Nation Rebeccę Ferguson.

Kong: Wyspa Czaszki
reż. Jordan Vogt-Roberts / USA 2017 / 118’

Zaczyna się od wątków związanych z wojną w Wietnamie. Lata 70-te. W Waszyngtonie panują protesty pacyfistów, armia Stanów Zjednoczonych powoli wycofuje się z Indochin. Tymczasem organizowana jest ekspedycja naukowa na tajemniczą Wyspę Czaszki znajdującą się na Pacyfiku. Wraz ze specjalistami na miejsce rusza wojsko i najemnicy. To, co odkryją na niezbadanym dotąd skrawku lądu, przerośnie ich najśmielsze oczekiwania. (Krzysztof Strzelecki, www.mechaniczna-kulturacja.pl)

Reżyser wraz z ekipą odpowiedzialną za efekty specjalne doskonale bawi się oryginałem. Faszeruje wyspę masą potworów, bestii oraz istot, których ludzkość nie widziała nigdzie indziej. (...) Lokalna fauna i flora aż gotuje się, by odebrać życie żołnierzom z Wietnamu. Bardzo przyjemnie się na to patrzy. O ile nie zepsuliście sobie frajdy zbyt wieloma zwiastunami, czeka was kilka niespodzianek. Nie licząc Konga, na wyspie znajduje się przynajmniej sześć innych gatunków bestii. Na samym szczycie tej hierarchii znajduje się gigantyczna małpa, pilnując porządku w niezdobytym przez człowieka miejscu. (Szymon Radzewicz, www.spidersweb.pl)

Sonia
reż. Catti Edfeldt, Lena Hanno / Szwecja 2016 / 79’

Przepiękna opowieść o dziecięcej wyobraźni, odwadze i przyjaźni. Film zabiera w podróż do krainy fantazji i pozwala spojrzeć na rzeczy zwykłe zupełnie inaczej. To historia o świecie, w którym zwierzęta na obrazach żyją, a przytulanki stają się przyjaciółmi.

W klasie Soni pojawia się nowa koleżanka – Cerisia. Dziewczynka ubiera się, wygląda i zachowuje zupełnie inaczej niż pozostałe dzieci. Sonia jest nią zafascynowana i niezwykle szczęśliwa, gdy Cerisia zaprasza ją do swojego domu na noc. Pierwsza w życiu noc poza domem okazuje się niezwykłą przygodą. Dom Cerisi wygląda inaczej i pachnie inaczej niż mieszkanie Soni. W nocy natomiast dzieją się w nim rzeczy niezwykłe. Przenosimy się razem z Sonią w nowy, nieznany świat.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!