repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Viva reż. Paddy Breathnach
Aktualności

Między ojcem a synem - "Viva" Paddy'ego Breathnacha

30 wrz

Od 30 września w Kinie Nowe Horyzonty.

Nawiązująca do najlepszych filmów Pedro Almodóvara Viva to wzruszająca do łez, piękna opowieść o próbie odbudowania trudnej relacji ojca i syna, w której brutalność przeplata się z miłością i prawdziwą pasją śpiewania. Poruszające kubańskie rytmy doskonale budują atmosferę. Wyprodukowany przez Benicio del Toro film został rewelacyjnie przyjęty na festiwalu Sundance i znalazł się na krótkiej liście kandydatów do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych. Po śmierci matki młody Jesus musi radzić sobie sam. Mieszka w biednej dzielnicy w Hawanie, pracuje jako fryzjer i dorabia w nocnym klubie. Zafascynowany występami drag queen marzy o tym, aby stanąć na scenie. Podczas pierwszego w życiu występu dostaje od publiczności nie tylko brawa, ale też potężny cios z pięści prosto w twarz. To jego ojciec, były bokser, który niespodziewanie powrócił po wielu latach z więzienia. Wprowadza się teraz do domu syna, narzuca swoje zasady i zabrania mu występów.

Viva w programie kina

"Syn-gej i nie akceptujący go ojciec jest w kinie LGBT figurą niemal obowiązkową, ale w "Vivie” (tytuł pochodzi od artystycznego pseudonimu Jesusa) stanowią oni tandem ciekawy i niebanalny – może przez skrajne skontrastowanie? Z jednej strony brutalny macho z nieodłączną butelką rumu w ręku, z drugiej chłopak o artystycznej wrażliwości i scenicznych aspiracjach. Nieco podobny konflikt znamy zresztą z filmów całkowicie niegejowskich jak "Billy Elliot”. Obaj są wyrzutkami społeczeństwa, egzystującymi na jego marginesie, choć ten akurat fakt nie ma większego wpływu na ich ewentualne pojednanie." (Paweł Mossakowski, "Co jest grane")

"Ważnym kontekstem w filmie "Viva" staje się kubańskie społeczeństwo. Nie ma sensu rozliczać irlandzkiego reżysera z tego, czy wiernie przedstawił realia współczesnej Hawany, ale jedno jest pewne - świat jego bohaterów to przestrzeń przepełniona relacjami opresji i władzy, w której młodzi ludzie są skazani na przemoc seksualną i handel ciałem tylko po to, żeby przetrwać. Są uzależnieni nie tylko od sytuacji politycznej - marzenia o wyjeździe za granicę, ale także od postkolonialnego systemu zależności, który decyduje o ich przetrwaniu." (Joanna Ostrowska, film.interia.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!