repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Neonowy byk reż. Gabriel Mascaro
Aktualności

Pmiędzy naturalizmem a symboliką - "Neonowy byk" Gabriela Mascaro

1 wrz

Od 2 września w Kinie Nowe Horyzonty.

Iremar bierze udział w Vaquejadas - rodeo w północno-wschodniej Brazylii. To sport dla prawdziwych macho. Jego domem jest przyczepa, którą wozi byki z przedstawienia na przedstawienie. Towarzyszy mu tancerka egzotyczna Galega, jej bezczelna córka Cacá oraz Zé, towarzysz z rodeo. Wspólnie tworzą rodzinę. Po przedstawieniach zaszywa się w swojej ciężarówce i szyje stroje utkane brokatem i cekinami marząc o zostaniu projektantem mody. Świecidełka, sexy kroje i zmysłowe tkaniny urozmaicają mu każdy wieczór. 

Neonowy byk w programie kina

"Głęboko niszowy film, tak ze względu na temat, co koncepcję artystyczną: nie ma tu praktycznie fabuły ani dramaturgicznego napięcia, a widz przyzwyczajony do obecności w kinie tych elementów, będzie się zastanawiał, o co tu chodzi i do czego to wszystko zmierza. Dla mnie jednak wizja brazylijskiego reżysera – gdyż mimo dokumentalnej precyzji zapisu jest to jednak wizja, nie zwierciadlane odbicie –wydała się artystycznie bardzo interesująca. Oscylująca między naturalizmem a symboliką, szorstkim realizmem a zmysłową poezją. Przypominająca, że to Ameryka Południowa była ojczyzną realizmu magicznego." (Paweł Mossakowski, "Co jest grane")

"Neonowy byk nie tylko czyni nieadekwatnymi nasze wyobrażenia o świecie, ale też dekonstruuje role społeczne bawiąc się stereotypem maczo. Iremar, grany przez Juliano Cazarré, gwiazdę brazylijskich telenoweli, pozornie wpisuje się w ten schemat. Umięśniony, pracujący przy bykach, ale też wykonujący hobbystycznie typowo kobiece zajęcie jakim jest szycie. Zainteresowanie modą, perfumami, generalne obycie w glamourze zwykle kojarzone z kobiecością, bądź homoseksualizmem nie mają tu takiego wydźwięku. To elementy, które można bezkarnie brać tworząc własną tożsamość. Mamy więc bardzo wyraźnie stematyzowaną płeć kulturową, czyli szatański gender." (Krzysztof Osica, filmaster.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!