repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Kolor purpury reż. Steven Spielberg
Aktualności

Klasyka Warner Bros. - "Kolor purpury" Stevena Spielberga

26 lis

Od 28 listopada w Kinie Nowe Horyzonty.

Maltretowana przez męża i pomiatana przez czwórkę jego dzieci z pierwszego małżeństwa, Celie z całych sił stara się posłusznie wykonywać obowiązki przykładnej żony. Gdy do jej domu przybywa siostra Nettie, szukając schronienia przed okrutnym ojcem, jej mąż Albert wyrzuca siostrę za drzwi, gdy kobieta odrzuca jego zaloty. Kolor purpury, na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści Alice Walker, której akcja toczy się w wiejskich realiach południowych Stanów, jest triumfalnym debiutem Whoopi Goldberg, nominowanej do Oscara za pierwszoplanową rolę promiennej nieustraszonej Celie. Jest to także pierwszy film Spielberga, poruszający problemy rasizmu i mniejszości etnicznych. Roger Ebert uznał go za film roku i wpisał na listę ‘Great Films Archive’. Film otrzymał 11 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film roku.

Kolor purpury w programie kina

"Kiedy Spielberg stworzył Kolor purpury wszyscy byli w lekkim szoku. Oczywiście film otrzymał same pozytywne opinie, jednakże nikt nie spodziewał się, że Spielberg, ten Spielberg, który zazwyczaj osadza akcje w swoim własnym, lekko baśniowym świecie, pokusi się na dramat. Wtedy było to wielkie zaskoczenie, ale dziś wiemy już, iż Spielberg jest znakomitym dramaturgiem, z łatwością potrafiącym stworzyć napięcie i wywołać pożądane emocje w każdej sytuacji." (Monika Skołożyńska, stacjakultura.pl)

"Przepiękna historia opowiedziana przez Spielberga zachwyca, wzrusza i daje do myślenia. Głównym motywem jest los czarnej ludności na południu USA, ich wzajemne stosunki, noszące znamię niewolnictwa i braku ekonomicznej stabilizacji. W tym smętnym i dość brutalnym krajobrazie spotykamy Cellie, brzydką dziewczynę, którą ojciec najpierw przez parę lat gwałci, wydając spłodzone w ten sposób dzieci do adopcji, a następnie wydaje za mąż za wielodzietnego wdowca, któremu nie jest potrzebna kochanka, bo tę już ma, ale gospodyni domowa, opiekunka do dzieci i instrument do zaspokajania podstawowych potrzeb seksualnych. Cellie jest traktowana jak niewolnica, mąż ją bije, poniewiera, poniża, ale w jej nędznym życiu pojawia się światło w postaci piosenkarki kabaretowej Shug, notabene kochanki męża..." (kobiety-kobietom.com)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!