repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Czy Noam Chomsky jest wysoki, czy szczęśliwy?
Aktualności

Gondry pyta: "Czy Noam Chomsky jest wysoki, czy szczęśliwy?"

3 wrz

Od 5 września w Kinie Nowe Horyzonty.

Film jest próbą pokazania interesującej osobowości legendarnego lingwisty Noama Chomsky’ego, a także jego skomplikowanych naukowych teorii. Michael Gondry nie tylko prowadzi z naukowcem fascynującą i szczerą rozmowę, ubarwia ją też fantastycznymi animacjami, które ilustrują to, o czym opowiada Chomsky. Jego idee stają się znacznie bardziej zrozumiałe i przystępne dla widza. W efekcie film staje się wizualną i intelektualną ucztą, a jego tytuł to świadoma i nieco ironiczna zabawa językiem, która nawiązuje do teorii języka Chomsky’ego.

Czy Noam Chomsky jest wysoki, czy szczęśliwy? w programie kina

Michel Gondry, reżyser: "Świadomie wziąłem na siebie rolę niedouczonego słuchacza, który nie boi się mówić głupot i pytać o rzeczy naiwne. Mój kiepski angielski był świetnym wytrychem - łatwo schować się za nieścisłościami. Chomsky nie jest zresztą ekscentrykiem w typie wąsatego Einsteina. To człowiek zdumiewająco otwarty i bezpośredni. Gdyby chodziło o kolejną bardzo mądrą rozmowę dwóch intelektualistów, pewnie by się nie zgodził. Bo również dla niego było to wejście w nową sytuację. Zapytałem go na przykład, co sprawia, że jest szczęśliwy. Od lat nikt mu nie zadał takiego pytania!" ("Gazeta Wyborcza")

"Najciekawsze w tym dokumencie nie są dygresje reżysera o tym, jak bardzo szanuje swego rozmówcę i się go boi, tylko osobiste wynurzenia Chomsky’ego na temat dzieciństwa, przyjaźni, małżeństwa. Oraz kiedy określa on swój stosunek do śmierci i religii (jest ateistą, niewierzącym w żadną formę pośmiertnego istnienia). Może dlatego najbardziej poruszającym momentem filmu jest chwila ciszy, gdy nie potrafi oddać swego bólu po stracie żony." (Janusz Wróblewski, "Polityka")

"Gwiazda współczesnej filozofii odpowiada na pytania reżysera, całość daleka jest jednak od formy wykładu czy wywiadu rzeki. Wypowiedzi profesora są przez Gondry'ego ilustrowane błyskotliwą, choć prostą animacją. Eksperymentalna forma doskonale zdaje tutaj egzamin – dynamiczna kreska jest czasem żartobliwym kontrapunktem, czasem trafną metaforą, pozwalającą lepiej zrozumieć wygłaszane przez Chomskiego tezy." (Jagoda Murczyńska, stopklatka.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!