repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Wróg reż. Denis Villeneuve
Aktualności

Jake Gyllenhaal w podwójnej roli - "Wróg" Villeneuve'a

13 sie

Od 15 sierpnia w Kinie Nowe Horyzonty.

Nastrojowy thriller, adaptacja Podwojenia Joségo Saramago . Niezdarny nauczyciel historii (Jake Gyllenhaal w podwójnej roli) na drugim planie oglądanego filmu widzi twarz taką samą jak jego. Zafascynowany i przerażony, postanawia ustalić tożsamość aktora i odkrywa, że istnieje ktoś identyczny.

Wróg w programie kina

"Wrażenie robi kapitalnie oddana atmosfera pogłębiającej się depresji głównego bohatera, cichego uniwersyteckiego wykładowcy historii, który nagle zaczyna tracić kontrolę nad doskonale zaprogramowanym, lecz kompletnie nieautentycznym życiem. Dobija go monotonia wykładów, powtarzalność odbywanych o tej samej porze rytuałów seksualnych, gryzący smutek betonowych dzielnic Toronto, sterylność wnętrz, w których się porusza, i wiele innych przygnębiających drobiazgów. Reżyser filmu Kanadyjczyk Denis Villeneuve („Labirynt”, „Pogorzelisko”) podąża wyraźnie tropem Lyncha. Ukazuje gęstniejącą panikę, wywołaną poczuciem bezradności i klęski człowieka pragnącego uciec przed samym sobą. Przeplatając rodzajowe scenki z widokami długonogich pająków przechadzających się ponad drapaczami chmur, osiąga niesamowity, surrealistyczny efekt." (Janusz Wróblewski, "Polityka")

"Ciężko cokolwiek napisać, aby nie popsuć Wam zabawy. Jeśli jednak chcecie w pełni wszystko zrozumieć, a co więcej – odczuć satysfakcję z seansu, polecam być uważnym. Film trwa zaledwie 80 minut, więc nie będziecie musieli wytężać mózgownicy przez długi czas. Mnie w Enemy najbardziej podobał się aspekt psychologiczny – kluczowa okazała się scena spotkania z matką, po której wszystko stało się już jasne. Jestem pełen podziwu dla Villeneuve’a, który nie dość, że stworzył kolejny dobry film, to jeszcze odwołał się do psychologii i filozofii Freuda. Gdybym był prowadzącym zajęcia ze studentami psychologii, z pewnością poświęciłbym jedną lekcję właśnie na ten film. Motyw ucieczki przed problemami jest obecny w wielu produkcjach, ale naprawdę rzadko zdarza się go zarysować na pierwszym planie w równie pomysłowy sposób co tutaj. Brawo!" (filmplaneta.blogspot.com)

"Reżyser zrezygnował tu z przejrzystości wywodu na rzecz stworzenia irracjonalnej, schizofrenicznej atmosfery, w której stopniowo rozwija się obłęd głównego bohatera. Gyllenhaal wciela się w rolę Adama, młodego wykładowcy uniwersyteckiego, który, oglądając polecony przez kolegę film, rozpoznaje w jednej z epizodycznych ról… samego siebie. Przekonany, że właśnie odnalazł swego sobowtóra, rozpoczyna poszukiwania niespodziewanego bliźniaka. Tym, którzy nie czytali literackiego pierwowzoru José Saramago, popsuję nieco zabawę, lecz zdradzić to muszę – bohater odnajduje Anthony'ego, swoją kopię (a może oryginał?), co staje się dopiero początkiem przedziwnych wydarzeń." (Dawid Myśliwiec, stopklatka.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!