repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Raj: miłość reż. Ulrich Seidl
Aktualności

Ulrich Seidl na dywaniku - premiera filmu „Raj: miłość”

4 wrz

6 września o godz. 20.30 zapraszamy na film i rozmowę po projekcji.

W najbliższy czwartek, 6 września o godz. 20.30 zapraszamy na premierę głośnego filmu bohatera retrospektywy 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, jednego z najbardziej bezkompromisowych twórców we współczesnym światowym kinie, austriackiego reżysera Ulricha Seidla - Raj: miłość. Film na ostatnim festiwalu w Cannes otrzymał nagrodę krytyków FIPRESCI.

Raj: miłość to pierwsza część planowanej trylogii – kolejne noszą podtytuły Wiara i Nadzieja. Teresa, bohaterka Miłości, spędza wakacje w kenijskim kurorcie, to wymarzone miejsce na spędzenie 50. urodzin. Jest jedną z sugar mamas, dojrzałą Europejką, która w plażowej scenerii szuka płatnego romansu z gotowym na wszystko, młodym Afrykańczykiem. Kobiety, które ze względu na wiek czy wygląd zostały w swoim środowisku wyrzucone poza nawias, chcą poczuć się tu jak adorowane i pożądane boginie, znaleźć trochę miłości, przeżyć przygodę życia. Raj: miłość, pierwszy film Seidla, który rozgrywa się poza granicami Austrii, pozostaje gorzką analizą europejskiej mentalności i kultury.

Ulrich Seidl o trylogii: "Raj to obietnica stanu permanentnej szczęśliwości - słowo, które łączy w sobie żądzę słońca, morza, wolności, miłości i seksu, jak również hasło reklamowe powszechnie nadużywane przez przemysł turystyczny. W tym przypadku tytuł odnosi się do trzech różnych filmowych historii kobiet, które próbują zrealizować swoje niespełnione dotąd sny i marzenia".

Autorem zdjęć do filmu (wspólnie z Edem Lachmanem) jest Wolfgang Thaler, od lat współpracujący ze znanym austriackim dokumentalistą Michaelem Glawoggerem (Chwała dziwkom, Śmierć człowieka pracy).

"Kino austriackiego prowokatora i skandalisty Ulricha Seidla potrafi ranić. Jest nieprzyjemne, przykre, czasami odrażające. Podobnie jak proza nielubianej w jego ojczyźnie noblistki Elfriede Jelinek, dotyka tematów politycznych nie wprost, łamiąc obyczajowe tabu. (...) Seidl, okrutny analityk i wnikliwy obserwator ludzkiego poniżenia, rozbija w pył wyobrażenia o późnej miłości, tworząc deprymujący obraz zniewolenia". (Janusz Wróblewski, "Polityka")

Po seansie zapraszamy na rozmowę o filmie, którą poprowadzi wrocławski dziennikarz filmowy, autor "Strefy Kina" w Radiu RAM, Jan Pelczar, a jego gośćmi będą psycholożka Joanna Dziubińska oraz prof.dr hab. Leszek Koczanowicz.

Joanna Dziubińska jest psycholożką, od blisko dziesięciu lat prowadzącą terapię dla dorosłych, par i seniorów. Trzy lata spędziła, pracując w londyńskich organizacjach rządowych, zajmujących się mediacjami, młodocianymi przestępcami oraz osobami głuchoniemymi z zaburzeniami psychicznymi.

Prof. dr hab. Leszek Koczanowicz zajmuje się filozofią polityki, koncepcjami demokracji i etyką polityki. Interesuje się filozofią kultury, kulturą współczesną oraz sztuką współczesną. We wrocławskim wydziale SWPS prowadzi zajęcia z zakresu filozofii, filozofii społecznej, historii i filozofii psychologii.

Zapraszają Podglądania Filmowe, Against Gravity i Helios Nowe Horyzonty.

Raj: miłość w programie kina

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!