Raj: miłość reż. Ulrich SeidlRaj: miłość reż. Ulrich Seidl
04 września 2012
Ulrich Seidl na dywaniku - premiera filmu „Raj: miłość”

6 września o godz. 20.30 zapraszamy na film i rozmowę po projekcji.

W najbliższy czwartek, 6 września o godz. 20.30 zapraszamy na premierę głośnego filmu bohatera retrospektywy 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, jednego z najbardziej bezkompromisowych twórców we współczesnym światowym kinie, austriackiego reżysera Ulricha Seidla - Raj: miłość. Film na ostatnim festiwalu w Cannes otrzymał nagrodę krytyków FIPRESCI.

Raj: miłość to pierwsza część planowanej trylogii – kolejne noszą podtytuły Wiara i Nadzieja. Teresa, bohaterka Miłości, spędza wakacje w kenijskim kurorcie, to wymarzone miejsce na spędzenie 50. urodzin. Jest jedną z sugar mamas, dojrzałą Europejką, która w plażowej scenerii szuka płatnego romansu z gotowym na wszystko, młodym Afrykańczykiem. Kobiety, które ze względu na wiek czy wygląd zostały w swoim środowisku wyrzucone poza nawias, chcą poczuć się tu jak adorowane i pożądane boginie, znaleźć trochę miłości, przeżyć przygodę życia. Raj: miłość, pierwszy film Seidla, który rozgrywa się poza granicami Austrii, pozostaje gorzką analizą europejskiej mentalności i kultury.

Ulrich Seidl o trylogii: "Raj to obietnica stanu permanentnej szczęśliwości - słowo, które łączy w sobie żądzę słońca, morza, wolności, miłości i seksu, jak również hasło reklamowe powszechnie nadużywane przez przemysł turystyczny. W tym przypadku tytuł odnosi się do trzech różnych filmowych historii kobiet, które próbują zrealizować swoje niespełnione dotąd sny i marzenia".

Autorem zdjęć do filmu (wspólnie z Edem Lachmanem) jest Wolfgang Thaler, od lat współpracujący ze znanym austriackim dokumentalistą Michaelem Glawoggerem (Chwała dziwkom, Śmierć człowieka pracy).

"Kino austriackiego prowokatora i skandalisty Ulricha Seidla potrafi ranić. Jest nieprzyjemne, przykre, czasami odrażające. Podobnie jak proza nielubianej w jego ojczyźnie noblistki Elfriede Jelinek, dotyka tematów politycznych nie wprost, łamiąc obyczajowe tabu. (...) Seidl, okrutny analityk i wnikliwy obserwator ludzkiego poniżenia, rozbija w pył wyobrażenia o późnej miłości, tworząc deprymujący obraz zniewolenia". (Janusz Wróblewski, "Polityka")

Po seansie zapraszamy na rozmowę o filmie, którą poprowadzi wrocławski dziennikarz filmowy, autor "Strefy Kina" w Radiu RAM, Jan Pelczar, a jego gośćmi będą psycholożka Joanna Dziubińska oraz prof.dr hab. Leszek Koczanowicz.

Joanna Dziubińska jest psycholożką, od blisko dziesięciu lat prowadzącą terapię dla dorosłych, par i seniorów. Trzy lata spędziła, pracując w londyńskich organizacjach rządowych, zajmujących się mediacjami, młodocianymi przestępcami oraz osobami głuchoniemymi z zaburzeniami psychicznymi.

Prof. dr hab. Leszek Koczanowicz zajmuje się filozofią polityki, koncepcjami demokracji i etyką polityki. Interesuje się filozofią kultury, kulturą współczesną oraz sztuką współczesną. We wrocławskim wydziale SWPS prowadzi zajęcia z zakresu filozofii, filozofii społecznej, historii i filozofii psychologii.

Zapraszają Podglądania Filmowe, Against Gravity i Helios Nowe Horyzonty.

Raj: miłość w programie kina

Ava 
Léa Mysius, Francja 2017
Blanka (dubbing) 
Kohki Hasei, Włochy, Filipiny, Japonia 2015
Jestem taka piękna! 
Abby Kohn, Marc Silverstein, Chiny, USA 2018
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara 
Fernando Leon de Aranoa, Hiszpania, Bułgaria 2017
Lato 1993 
Carla Simón, Hiszpania 2017
McQueen 
Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, Wielka Brytania 2018
Na plaży Chesil 
Dominic Cooke, Wielka Brytania 2017
Obietnica poranka 
Eric Barbier, Francja 2017
Oko na Julię 
Kim Nguyen, Kanada 2017
Sicario 2: Soldado 
Stefano Sollima, USA, Włochy 2018
Sztuka kłamania 
Laurent Tirard, Francja, Belgia 2018
Thelma 
Joachim Trier, Dania, Francja, Norwegia, Szwecja 2017
Whitney 
Kevin Macdonald, Wielka Brytania, USA 2018
Zimna wojna 
Paweł Pawlikowski, Polska, Francja, Wielka Brytania 2018
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.