Pieta reż. Kim Ki-dukPieta reż. Kim Ki-duk
20 sierpnia 2012
Kim Ki-duk szuka winnych w "Piecie"

Bohater retrospektywy 1. Festiwalu Filmów Koreańskich we Wrocławiu, Kim Ki-duk premierowo pokaże swój film Pieta w konkursie głównym 69. MFF w Wenecji.

Bohater retrospektywy 1. Festiwalu Filmów Koreańskich we Wrocławiu (19 - 25.10.2012, kino Helios Nowe Horyzonty), Kim Ki-duk premierowo pokaże swoją najnowszą produkcję Pieta na zbliżającym się 69. MFF w Wenecji (29.08 – 8.09.2012). Kim po siedmiu latach wraca do prestiżowego weneckiego konkursu głównego, weźmie w nim udział po raz czwarty w karierze – wcześniej o Złotego Lwa walczyły jego filmy: Wyspa (2000; nagrodzona Netpac Award - Special Mention), Address Unknown (2001) i Pusty dom (2004; nagrodzony Małym Złotym Lwem, Special Director's Award, SIGNIS Award i FIPRESCI).

Reżyser, pełen wiary w powodzenie, nazywa Pietę znakiem ostrzegawczym, mrocznym portretem kapitalistycznego społeczeństwa przywiązanego do wartości materialnych, staczającego się po równi pochyłej. Stajemy się okrutni - mówi Kim – zaufanie między ludźmi znika najszybciej. Bohaterem historii, opowiadanej przez Kima, jest brutalny młody mężczyznya (Lee Jung-Jin), pracujący dla lichwiarza. Bez rodziny i zobowiązań, pozbawiony moralnego kręgosłupa, by odzyskać długi, nie cofa się przed niczym. Nagle w życiu bohatera pojawia się tajemnicza kobieta (Jo Min-Su), która podaje się za jego matkę i prosi o wybaczenie, bo kiedyś go odrzuciła. Zdezorientowany i zbuntowany mężczyzna odkrywa makabryczny sekret, prawdę o niej i o sobie.   

Przez lata charakterystyczne dla stylu reżysera stało się połączenie okrucieństwa i poezji. W skrajnych realiach wszechobecnej nikczemności wydobywał z serc swoich postaci głęboko ukrytą niewinność. Anna Diniejko pisała w festiwalowym katalogu (4. NH) o jego filmach, prezentowanych w cyklu Odkrycie Korei: "Filmy Kim Ki-duka można odczytać jako przejmujące studia psychologiczne postaci w bezwzględnym świecie. Nie ma tu wyraźnego podziału na dobrych i złych. Przemoc jest odzwierciedleniem głęboko skrywanych emocji oraz psychicznego okaleczenia. Najważniejsze, aby widz umiał dostrzec w każdej postaci istotę ludzką i zrozumiał przyczyny rządzące jej postępowaniem. Talent reżyserski Kim Ki-duka ujawnia się w zaskakującym sposobie opowiadania, który zmienia film z mrocznego dramatu psychologicznego w subtelną historię (…) ludzi, nie potrafiących okazać swoich uczuć."

zwiastun

Atak paniki 
Paweł Maślona, Polska 2017
Cudowny chłopak (dubbing) 
Stephen Chbosky, USA 2017
Dzikie róże 
Anna Jadowska, Polska 2017
Fernando 
Carlos Saldanha, USA 2017
Florida Project 
Sean Baker, USA 2017
Gra o wszystko 
Aaron Sorkin, USA 2017
I tak cię kocham 
Michael Showalter, USA 2017
Kobiety mojego życia 
Arnaud Desplechin, Francja 2017
Manifesto 
Julian Rosefeldt, Niemcy, Austria 2017
Paddington 2 (seans dla szkoły) 
Paul King, Wlk. Brytania, Francja 2017
Party 
Sally Potter, Wielka Brytania 2017
Pomniejszenie 
Alexander Payne, USA 2017
Storm. Opowieść o odwadze 
Dennis Bots, Holandia 2017
Syn Królowej Śniegu 
Robert Wichrowski, Polska 2017
The Square 
Ruben Östlund, Szwecja, Niemcy, Francja, Dania 2017
Twój Vincent (polski dubbing) 
Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Polska, Wielka Brytania 2017
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.