Headshot reż. Pen-ek RatanaruangHeadshot reż. Pen-ek Ratanaruang
09 sierpnia 2012
"Headshot" Pen-eka Ratanaruanga podczas 6. FF Pięć Smaków we Wrocławiu

Film zobaczą również widzowie wrocławskiej odsłony festiwalu, która będzie miała miejsce między 27 a 30 października 2012 w kinie Helios Nowe Horyzonty.

Być może najważniejszą premierą 6. edycji FF Pięć Smaków będzie Headshot Pen-eka Ratanaruanga - tajlandzkiego twórcy dobrze znanego widzom festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (oglądaliśmy jego filmy Ostatnie życie we wszechświecie, Nimfa). To jeden z tytułów, które obejrzą również widzowie wrocławskiej repliki Pięciu Smaków. Najciekawsze pozycje festiwalu prezentowane będą od 27 do 30 października 2012 w kinie Helios Nowe Horyzonty. Festiwal Pięć Smaków będzie jednym z wydarzeń, inaugurujących działalność nowej odsłony Heliosa.

Najnowszy film Pen-eka Ratanaruanga Headshot (Fon Tok Kuen Fah, 2011) na podstawie powieści Rain Falling Up the Sky Wina Lyovarina, prowokatora i krytyka społecznych przemian we współczesnej Tajlandii, był pokazywany na ostatnim festiwalu w Berlinie. Wykorzystując konwencję gatunkową film noir, reżyser opowiada o policjancie, który postrzelony, po trzech miesiącach w śpiączce budzi się do nowego życia. Jasno widząc swoje uwikłanie w świecie zbrodni, przemocy i korupcji, próbuje się z niego wyrwać, co oczywiście okazuje się niełatwe. Headshot to połączenie thrillera i moralitetu na temat winy, odkupienia i karmy...

Pen-ek Ratanaruang jest jednym z czołowych przedstawicieli tajlandzkiego kina artystycznego. Od lat zgłębia skomplikowane relacje międzyludzkie, łącząc naturalistyczną brutalność z duchową refleksją. Jak twierdzi, Headshot jest jego ostatnim tak osobistym filmem, ponieważ tworzenie tego typu kina jest dla niego prawdziwą torturą. Trzy lata temu widzowie FF Pięć Smaków mieli okazję oglądać filmy reżysera podczas poświęconej mu retrospektywy.

Headshot będzie prezentowany w konkursowej sekcji Pięciu Smaków - Nowe Kino Azji.

Agnieszka Szeffel: In the Mood for Guilt - kino Pen-eka Ratanaruanga ("Kino", 10/2009)

"Headshot stanowi jeszcze jedno świadectwo prowadzonych przez Ratanaruanga artystycznych poszukiwań. Twórca Nimfy po raz kolejny daje upust poetyckiej wrażliwości i tworzy film zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią, fantazją a rzeczywistością. Jednocześnie Ratanaruang próbuje dopasować autorski styl do wzorców dobrze znanych gatunkowych stylizacji. Wykorzystujący często konwencję thrillera reżyser tym razem wyraźnie zwraca się w stronę filmu noir. Headshot swobodnie wykorzystuje fabularne chwyty i archetypy postaci pojawiające się na kartach powieści Hammetta czy Chandlera. W filmie Ratanauranga główny bohater bezwiednie staje się częścią kryminalnej intrygi, a na swojej drodze spotyka najprawdziwszą femme fatale.

Przefiltrowanie tych schematów przez filtr specyficznej wyobraźni reżysera nierzadko prowadzi do zaskakujących rezultatów. Headshot w widowiskowy sposób łączy nieśpieszne tempo opowieści z pojawiającymi się znienacka eksplozjami przemocy. Jednocześnie Ratanaruang przełamuje przygnębiającą atmosferę swojego filmu za sprawą absurdalnego poczucia humoru."

Piotr Czerkawski: Berlinale 2012. Nasza relacja z premiery Headshot ("Portal filmowy")

oficjalna strona filmu

Atak paniki 
Paweł Maślona, Polska 2017
Czas mroku 
Joe Wright, Wielka Brytania 2017
Dzikie róże 
Anna Jadowska, Polska 2017
Florida Project 
Sean Baker, USA 2017
Gniew 
Ludwig Shammasian, Paul Shammasian, Wielka Brytania 2017
Gra o wszystko 
Aaron Sorkin, USA 2017
Kobiety mojego życia 
Arnaud Desplechin, Francja 2017
Nowe Horyzonty dla Seniora: Coco 
Nowe Horyzonty dla Seniora
Lee Unkrich, Adrian Molina, USA 2017
Paddington 2 (dubbing) 
Paul King, Wlk. Brytania, Francja 2017
Party 
Sally Potter, Wielka Brytania 2017
Pomniejszenie 
Alexander Payne, USA 2017
Syn Królowej Śniegu 
Robert Wichrowski, Polska 2017
Tamte dni, tamte noce 
Luca Guadagnino, Włochy, Francja, Brazylia, USA 2017
The Square 
Ruben Östlund, Szwecja, Niemcy, Francja, Dania 2017
Cudowny chłopak (dubbing) 
Stephen Chbosky, USA 2017
Fernando 
Carlos Saldanha, USA 2017
Serce miłości 
Łukasz Ronduda, Polska 2017
Twój Vincent (polski dubbing) 
Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Polska, Wielka Brytania 2017
rezerwacje telefoniczne

(71) 78 66 566

Zapisz na foursquare
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.