repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Sir Simon Rattle
Aktualności

Filharmonicy Berlińscy z Joyce DiDonato w Sylwestra

27 gru

Transmisja 31 grudnia (niedziela, godz. 17.00) w Kinie Nowe Horyzonty

Orkiestra Filharmoników Berlińskich powstała w 1882 roku w wyniku buntu części muzyków berlińskiej orkiestry legniczanina Benjamina Bilse, grającej głównie repertuar popularno-rozrywkowy. Nowa orkiestra w 1887 roku przyjęła nazwę Berliner Philharmoniker i z powodzeniem zaczęła koncertować, stanowiąc liczącą się konkurencję dla bardziej wówczas cenionych kapel z Wiednia i Lipska. Historię zespołu kształtowali wybitni dyrygenci, tacy jak: Hans von Bülow, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan, Claudio Abbado, a obecnie Sir Simon Rattle. Orkiestra słynie z perfekcyjnych wykonań i nagrań, dokonywanych głównie dla Deutsche Grammophon. Wykonania zespołu charakteryzują się wirtuozerią i perfekcyjnością. Filharmonicy Berlińscy uznawani są za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Prestiżowy brytyjski magazyn "Gramophone" umieścił ten zespół w światowej "wielkiej piątce".

31 grudnia 2017, niedziela, godz. 17.00 

Sylwester z Filharmonikami Berlińskimi i Joyce DiDonato

czas trwania: 120'

kup bilet

 

Program:

Antonín Dvořák

Karnawał, op. 92

Igor Strawiński

Pas de deux z baletu "Apollon musagète"

Richard Strauss

Orchesterlieder (pieśni z orkiestrą)

Leonard Bernstein

Trzy tańce z "On the Town"

Leonard Bernstein

"Take Care of this House" z "1600 Pennsylvania. Avenue"

Dmitrij Szostakowicz

Suita z baletu "Złoty wiek" op. 22a

Wykonawcy:

Filharmonicy Berlińscy

Sir Simon Rattle, dyrygent

Joyce DiDonato, mezzosopran

Sir Simon Rattle, dyrygent

Po debiucie z Berliner Philharmoniker w 1987 roku Sir Simon Rattle objął stanowisko głównego dyrygenta tej orkiestry w roku 2002. W ten sposób przejął dziedzictwo, które jest nie tylko wymagające, ale które obliguje także do utrzymania delikatnej równowagi tradycji i innowacji w funkcjonowaniu tego niezwykłego zespołu. Rattle jest znanym interpretatorem Mahlera i kompozytorów drugiej szkoły wiedeńskiej (Berg, Webern, Schönberg), podobnie jak jego bezpośredni poprzednik na tym stanowisku - nieżyjący już Claudio Abbado. Sir Simon kontynuuje również żelazny repertuar ery Herberta von Karajana, z kreacjami wielkich dzieł klasycznych i romantycznych. Muzyk urodził się w Liverpoolu, studiował w Royal Academy of Music w Londynie. Karierę zaczynał jako asystent dyrygenta Symphony Orchestra w Bournemouth. W 1977 roku zadebiutował w Glyndebourne, rozpoczął również współpracę z najlepszymi scenami operowymi Europy: Royal Opera House Covent Garden w Londynie, De Nederlandse Opera w Amsterdamie i in. W latach 90. piastował stanowisko dyrektora muzycznego Birmingham Orchestra, a jednocześnie pierwszego dyrygenta gościnnego Los Angeles Philharmonic Orchestra. Po raz pierwszy dyrygował Berlińczykami w 1987 roku - była to VI symfonia Gustawa Mahlera. W 2002 roku nagrał komplet symfonii Beethovena z Filharmonikami Wiedeńskimi i połączył siły z Alfredem Brendelem, aby nagrać zestaw koncertów fortepianowych Beethovena. Od października 1992 jest głównym dyrygentem gościnnym Orkiestry Wieku Oświecenia i doradcą artystycznym The Birmingham Contemporary Music Group. Wielki admirator i popularyzator muzyki Karola Szymanowskiego.

Joyce DiDonato

Amerykańska mezzosopranistka. Z The Metropolitan Opera związana od 2005 roku. Po raz pierwszy na nowojorskiej scenie wystąpiła jako Cherubin w Weselu Figara Mozarta. Specjalizuje się przede wszystkim w koloraturowych partiach z oper Rossiniego, Belliniego i Donizettiego, choć jako artystka wszechstronna sięga także po dzieła Richarda Straussa i musicalowe. Często występuje z Juanem Diegiem Flórezem. Widzowie transmisji z The Metropolitan Opera mogli podziwiać tę parę śpiewaków w Cyruliku sewilskim (2007) i Hrabim Ory (2011) i Pani jeziora (2015) Rossiniego. Międzynarodową publiczność zachwyciła także jej tytułowa Maria Stuart w operze Donizettiego i Sycorax w pastiszu oper barokowych pt. Zaczarowana wyspa.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!