repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Korsarz
Aktualności

Transmisja z Teatru Bolszoj: "Korsarz"

19 paź

22 października (niedziela, godz. 17.00) w Kinie Nowe Horyzonty.

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. Teatr Bolszoj rzadko występuje poza siedzibą, dlatego coroczny cykl transmisji i retransmisji najpiękniejszych przedstawień baletowych z Moskwy stał się prawdziwą gratką dla widowni całego świata.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). Miłość rodziny carskiej do baletu zaowocowała niezwykłym rozwojem tej sztuki na dwóch najważniejszych scenach imperium - Moskwy i Petersburga. Tradycje baletowe kontynuowano w XX wieku, gdy Teatr Bolszoj stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Zespół pod kierownictwem Jurija Grigorowicza, choreografa i przez ponad 30 lat dyrektora artystycznego baletu, wypracował niepowtarzalny, wręcz akrobatyczny styl. Ikonami tego stylu stały się spektakle w choreografii Grigorowicza, jak "Spartakus" czy "Romeo i Julia".

Obecnie zespołowi baletowemu Teatru Bolszoj szefuje Machar Wazijew, wcześniej dyrektor zespołów baletowych Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Coraz częściej na scenie Bolszoj można także oglądać najsłynniejsze choreografie twórców zachodnich, od Balanchine'a po Kyliána, oraz niezwykłe rekonstrukcje wielkich XIX-wiecznych baletów, olśniewające przepychem dawnej carskiej sceny. Również dziś wirtuozeria zespołu stoi na najwyższym, czasem aż niewiarygodnym poziomie. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej operowo-baletowej sceny Rosji zdecydowało się, wzorem The Metropolitan Opera, na organizację transmisji do kin przedstawień baletowych drogą satelitarną i w jakości HD.

W sezonie 2017-18 zobaczymy aż 8 baletów, w tym 4 w transmisji na żywo. Zespół baletowy Teatru Bolszoj pod kierownictwem Machara Wazijewa zaprezentuje różne oblicza baletu - od bezcennej klasyki XIX wieku w rekonstrukcjach Aleksieja Ratmańskiego ("Korsarz"), poprzez XX-wieczny barwny balet umiejscowiony w czasach Rewolucji Francuskiej ("Płomień Paryża"), aż po powstałe w naszym stuleciu balety Jeana-Christphe'a Maillota ("Poskromienie złośnicy") i Aleksieja Ratmańskiego (zupełnie nowa inscenizacja "Romea i Julii"). Wraca również nieśmiertelna arcyklasyczna "Giselle" oraz po raz pierwszy pokazana zostanie na żywo wesoła baśń baletowa o miłości do automatycznej lalki, czyli "Coppelia". Każdy miłośnik tradycyjnego baletu w najlepszym na świecie wykonaniu, ale i osoba zainteresowana współczesnym tańcem znajdzie w tym sezonie coś dla siebie.

W programie:

 

Korsarz
22.10.2017 | niedziela | 17.00 | transmisja
muzyka: Adolphe Adam
choreografia: Aleksiej Ratmański wg. Mariusa Petipy

kup bilet

Osadzony w orientalnej scenerii balet to prawdziwa uczta dla oka oraz gratka dla wielbicieli XIX-wiecznego grand ballet, z efektownymi scenami zbiorowymi. „Korsarz” to romantyczna historia miłości pirata Konrada i niewolnicy Medory. Aleksiej Ratmański i Jurij Burłaka wznawiając balet wykonali ogromną pracę studiując materiały przechowywane w muzeach i bibliotekach Moskwy, Petersburga i Paryża. Odczytali również notację oryginalnej choreografii Petipy, znajdującą się w The Harvard Theatre Collection. „Korsarz” prezentowany w Teatrze Bolszoj bazuje na wersji z 1899 roku, uzupełnionej pomysłami autorstwa Ratmańskiego i Burłaki. Zgodnie z XIX-wieczną konwencją, podczas tworzenia widowiska choreografowie często dodawali do partytury tańce pochodzące spod pióra innego kompozytora. W tym przypadku, prócz muzyki Adama, pojawią się także fragmenty autorstwa Léo Delibesa, Cesare Pugniego, Piotra von Oldenburg, Riccardo Drigo, Alberta Zabela oraz Juliusa Gerbera. W przedstawieniu bierze udział 120 tancerzy. 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!