repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
W pionie reż. Alain Guiraudie
Aktualności

Premiery tygodnia: "W pionie", "La La Land", "Las, 4 rano"...

17 sty

Od 20 stycznia w Kinie Nowe Horyzonty.

W pionie
reż. Alain Guiraudie / Francja 2016 / 100’

Nagrodzony na Europejskim Festiwalu Filmowym w Sewilli Alain Guiraudie, reżyser Nieznajomego nad jeziorem (m.in. nagrody w Cannes i FIPRESCI 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty), akcję swojego nowego filmu umieszcza w surowym krajobrazie wyludnionego, a zamieszkiwanego przez wilki, pasterskiego departamentu Lozère na południu Francji. Przekazywane z ust do ust, stare legendy prowokują filmowca do wyprawy w poszukiwaniu inspiracji do scenariusza. Zadłużony Leo, bez powodzenia próbujący dogonić niedotrzymane terminy, poddaje się nurtowi zdarzeń. Spotyka samotnie wychowującą dwóch synów, energiczną pasterkę Marie. Owocem ich romansu będzie nie tylko dziecko, ale i seria przygód jakby wyjętych z sennego majaka. Leo musi stawić czoło wyzwaniu ojcostwa oraz kręcącym się wokół niego mężczyznom. Bezpruderyjna, groteskowa baśń Guiraudie staje się alegorią życia we współczesnej Francji, gdzie utrzymanie się w tytułowym pionie wcale nie jest takie łatwe.

Fritz Bauer kontra państwo
reż. Lars Kraume / Niemcy 2015 / 105’

Kiedy opuszczam gabinet, wkraczam na wrogie terytorium - tak Fritz Bauer, człowiek odpowiedzialny za powodzenie obławy na Adolfa Eichmanna, określał swoją sytuację w niemieckiej prokuraturze. Obsypany nagrodami film Larsa Kraume to kolejny film, w którym Niemcy rozliczają się ze swoją współczesną historią.

Fritz Bauer, Żyd, socjaldemokrata, a po wojnie prokurator generalny Hesji, w 1949 roku powrócił do Niemiec z przymu­sowej emigracji. To jemu niemiecki wymiar sprawiedliwości zawdzięcza rozpoczę­cie procesów przeciwko zbrodniarzom nazistowskim w latach 50. we Frankfurcie nad Menem. W owym czasie nie było to łatwe zadanie, jako że system sądowniczy pełen był dawnych członków partii hitlerowskiej. Kiedy więc pewnego dnia Fritz Bauer otrzymuje list z informa­cją, że odpowiedzialny za masową zagładę Żydów Adolf Eichmann ukrywa się w Argentynie, postanawia działać w konspiracji. Zwraca się o pomoc do izraelskiego Mossadu. Jednak współpraca z obcym wywiadem to zdrada stanu  grożąca poważnymi konsekwencjami.

Las, 4 rano
reż. Jan Jakub Kolski / Polska 2016 / 97’

Forst jest zamożnym, dobrze zorganizowanym człowiekiem. Kiedy go poznajemy, wydaje się być królem życia. Któregoś dnia porzuca korporację, w której jest wiceprezesem. Zniszczenia, jakie po sobie zostawia, nie dają nadziei na powrót.  Las, 4 rano kilka lat później. Na wpół zdziczały dziad leśny, zarośnięty, brudny, w łachmanach, zakłada wnyki na zwierzęta. To ten sam człowiek – Forst. Mieszka w lesie, w wybudowanej przez siebie ziemiance. Za towarzystwo ma trójnogiego psa. Żywi się mięsem upolowanej zwierzyny, żyje w zgodzie z przyrodą. Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje trzynastoletnia Jadzia. Forst po raz kolejny musi zmienić swoje życie.

La La Land
reż. Damien Chazelle / USA 2016 / 126’

Nowy film Damiena Chazelle'a, twórcy obsypanego nagrodami WhiplashNa tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli - Sebastiana i Mii (Emma Stone i Ryan Gosling), którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w showbiznesie. Mia jest początkującą aktorką, w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariera zaczyna się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu dla siebie nawzajem.

Manchester by the Sea
reż. Kenneth Lonergan / USA 2016 / 135’

Lee (świetny Casey Affleck) lubił kiedyś wygłupiać się i urządzać imprezy, ale to już niestety odległa przeszłość.  Teraz jest zamkniętym w sobie frustratem. Komunikuje się za pomocą półsłówek i przekleństw, konsekwentnie ignoruje próbujące flirtować z nim kobiety, potrafi bez większego powodu obić komuś twarz. Impulsem do przynajmniej częściowego wyjścia z tego mizantropijnego stuporu jest dla niego niespodziewana śmierć brata. Lee musi porozmawiać z lekarzem i prawnikiem, zorganizować pogrzeb, a przede wszystkim zaopiekować się dorastającym bratankiem, który nie może liczyć na uzależnioną od alkoholu matkę. Manchester by the Sea nie jest jednak filmem o drugiej szansie, szukaniu odkupienia lub tym podobnych konwencjonalnych bzdurach. To opowieść o zmaganiu się z chaosem codziennej egzystencji, zawierająca kilka melodramatycznych momentów, ale utrzymana głównie w powściągliwym, tragikomicznym tonie.

Balerina
reż. Eric Summer, Éric Warin / Francja, Kanada 2016 / 89’

Animowana opowieść o 11-letniej Felicji, która od zawsze marzy o tym, by zostać baleriną w paryskiej operze. Razem z najlepszym przyjacielem, spryciarzem Wiktorem, ucieka z sierocińca, by spróbować sił w paryskiej szkole baletu. Dzięki pasji, urokowi i talentowi trafia pod opiekuńcze skrzydła dawnej gwiazdy baletu, Madame Odetty, która otworzy przed Felicją magiczny świat tańca i muzyki. Wielkie plany małej Felicji może pokrzyżować jej największa rywalka, podstępna Kamila, której matka nie cofnie się przed niczym, by utorować córce drogę do kariery. Na szczęście Felicja zawsze może polegać na Wiktorze i Madame Odetcie, którzy nie pozwolą jej zwątpić w siebie i w swoje marzenia.

 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!