repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Śpiewak jazzbandu reż. Alan Crosland
Aktualności

Akademia Kina Światowego: dzwięk w filmie - przełom!

23 sty

24 stycznia w Kinie Nowe Horyzonty.

Zapraszamy na najbliższe zajęcia Akademii Kina Światowego poświęcone przełomowym dla historii kina wynalazkom. Wykład uzupełnią projekcja filmu oraz dyskusja z wykładowcą.

 

24 stycznia 2017, godz. 17:00

kup bilet

Głosy kina - przełom dźwiękowy w filmie

wykład: dr Marta Hauschild

Śpiewak jazzbandu (The Jazz Singer), reż. Alan Crosland, USA 1927, 88 min

Otwierający epokę kina dźwiękowego obraz Alana Croslanda to historia chłopaka z szanowanej żydowskiej rodziny, który wbrew woli ojca wybiera wodewilową karierę. Scenariusz powstał na bazie musicalu, lecz odtwarzającego w nim główną rolę George’a Jessela zastąpił tu Al Jolson – gwiazda piosenki określana dziś mianem Elvisa Presleya epoki jazzu i bluesa. W scenach estradowych Śpiewaka jazzbandu widzimy go ucharakteryzowanego na Murzyna – zgodnie z ówczesnymi normami teatralnymi, które nie pozwalały na występy czarnoskórych przed białą publicznością. Wykonywana w tym „kostiumie” finałowa piosenka My Mammy stała się pierwszym w historii przebojem muzycznym wylansowanym przez kino, a zaangażowany w walkę z dyskryminacją Jolson doprowadził do otwarcia scen dla takich artystów, jak Louis Armstrong, Duke Ellington, Cab Calloway czy Ethel Waters.

dr Marta Hauschild o wykładzie:

Jeśli wierzyć anegdocie, po hollywoodzkiej premierze Śpiewaka jazzbandu, zorganizowanej przez Warner Bros. w grudniu 1927 r., w limuzynach wracających z pokazu konkurencyjnych producentów panowała grobowa cisza. Decydując się na dźwięk, Sam Warner ryzykował wiele: nad „głosem” kina pracował Thomas Alva Edison, swoje eksperymenty prowadzili Eugene Augustin Lauste i Lee De Forest, a jednak za każdym razem uzyskane efekty okazywały się niewystarczające. W całych Stanach Zjednoczonych wytwórnia braci posiadała początkowo jedynie dwa kina przystosowane do prezentacji zakupionego właśnie przez nich systemu Vitaphone. Był to dźwięk ery gramofonu, zapisywany na woskowych płytach, na tyle delikatnych, że po latach wiele z tych pierwszych nagrań zostało bezpowrotnie utraconych. A jednak to dzięki temu rozwiązaniu dziewięćdziesiąt lat temu filmy – i miejsca ich wyświetlania – przybrały kształt, jaki znamy do dziś.

W ramach wykładu towarzyszącemu projekcji Śpiewaka jazzbandu omówione zostaną podstawowe etapy, które doprowadziły do pojawienia się kina dźwiękowego (pierwsze eksperymenty, nazwiska i osiągnięcia poszczególnych wynalazców), techniczne aspekty wprowadzenia dźwięku (konkurencyjne systemy sound-on-disc i sound-on-film) oraz kluczowa dla zjawiska druga połowa lat 20. XX wieku - filmowo wyznaczana przez Don Juana i Melodię Broadwayu – wraz z ekonomicznymi i kulturowymi konsekwencjami, jakie dla amerykańskiej kinematografii miało wprowadzenie dźwięku.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!