repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Ja, Daniel Blake reż. Ken Loach
Aktualności

Premiery: "Ja, Daniel Blake", "Paryż. 05:59", "... to słońce mnie oślepiło"

21 paź

Od 21 października w Kinie Nowe Horyzonty.

Ja, Daniel Blake
reż. reż. Ken Loach / Belgia, Wielka Brytania, Francja 2016 / 100’

Złota Palma Cannes 2016. Zabawne, poruszające i chwytające za serce najnowsze dzieło Kena Loacha, jednego z najważniejszych reżyserów europejskiego kina. Wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

Gdyby ten reżyser miał poprzestać na opowiadaniu sytuacji "z życia wziętych" i na krytyce biurokracji, wystarczyłby mu interwencyjny program w telewizji. Loach uprawia sztukę. Daje sobie prawo 'protestowania przeciwko złu, któremu zaradzić nie potrafimy'. Samotnego, prześladowanego człowieka zawsze w swoich filmach usprawiedliwia - tak jak rozgrzesza Daniela Blake'a.

Tadeusz Sobolewski, "Gazeta Wyborcza"

Paryż 05.59
reż. Olivier Ducastel, Jacques Martineau / Francja 2016 / 97’

Dwóch nieznajomych trafia na siebie podczas orgii w jednym z paryskich seks-klubów. Jest im ze sobą najlepiej. Wychodzą razem i dopiero wtedy poznają swoje imiona. Spacer pustymi ulicami uśpionego Paryża jest dla Theo i Hugo początkiem czegoś nowego. Paryż 05:59 to współczesna historia ludzi, którzy odkrywają, że czują do siebie coś więcej, niż tylko pożądanie. Ryzyko, które połączyło Theo i Hugo, staje się metaforą niepewności, jaka zawsze wiąże się z miłością i zaangażowaniem. Film zdobył Nagrodę Publiczności Teddy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na festiwalu w San Diego otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu oraz Najlepszego Aktora (François Nambot i Geoffrey Couët). W Polsce prezentowany był podczas Brave Festival we Wrocławiu w ramach głównego konkursu – Forbidden Cinema.

Słońce, to słońce mnie oślepiło
reż. reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal / Polska, Szwajcaria 2016 / 74’

Wariacja na temat Obcego Camusa w reżyserii słynnego duetu: scenarzystki i reżyserki Anny Sasnal i Wilhelma Sasnala, reżysera i cenionego artysty malarza, autorów Z daleka widok jest piękny i Huby. Bohater ich filmu to człowiek dobrze wytresowany przez własny lęk, który podąża za nim krok w krok. Cień-Prześladowca narzuca rytm, rygor małej stabilizacji. Uciec się nie da, trzeba żyć na obrzeżach rzeczywistości. Meursault, bohater Camusa, strzela - do człowieka, w leżące martwe ciało, w pustkę. Oślepiony słońcem. W filmie moment zabójstwa zostaje na chwilę odroczony wizją odpowiedzialności za drugiego człowieka. Bohater filmu stojąc nad Obcym, musi wybrać. W tej chwili świat zbyt mocno zaczyna do niego docierać, los Obcego to ciężar, a bezradność bohatera jest przytłaczająca. Żeby pozbyć się lęku, przymusu, odpowiedzialności musi dokonać brutalnego aktu. Oślepiony słońcem. Zło przynosi ulgę. Obcy znika - lęk znika. Ale tylko na chwilę.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!