repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Przyjaźń, czy kochanie? reż. Whit Stillman
Aktualności

Inteligentna rozrywka w kostiumie - "Przyjaźń, czy kochanie?"

24 cze

Od 24 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty.

Jane Austen to rzadki przypadek autorki, która zdobyła uznanie wielkiej części znawców literatury i krytyki, a przy tym cieszy się wciąż oszałamiającą popularnością, umacnianą przez lata także dzięki udanym adaptacjom filmowym. Każda z jej słynnych powieści została wielokrotnie przeniesiona na duży i mały ekran, począwszy od telewizyjnej adaptacji Dumy i uprzedzenia z 1938 roku. Jednak wczesny utwór Austen Lady Susan dopiero teraz doczekał się ekranizacji. Powstał prawdopodobnie w latach 90. XVIII wieku, lecz został opublikowany dopiero w 1871 roku. Po tę powieść epistolarną sięgnął ceniony reżyser kina niezależnego, a także scenarzysta, Whit Stillman. To wielka radość dodać "nową Austen" do serii udanych i pamiętnych filmowych adaptacji jej niepowtarzalnej prozy - mówił.

Przyjaźń czy kochanie? to pełna intryg historia miłosna rozgrywająca się na salonach osiemnastowiecznej Anglii. Piękna wdowa Lady Susan Vernon przyjeżdża do rezydencji swoich teściów, aby przeczekać plotkarską burzę, której jest bohaterką. Mając opanowaną do perfekcji sztukę uwodzenia, planuje znaleźć odpowiednią partię nie tylko dla swojej pięknej córki, ale i dla siebie. O pomoc zwraca się do swej przyjaciółki Alice. Jednak dwóch przystojnych i przebiegłych zalotników pokrzyżuje jej plany.

Przyjaźń, czy kochanie? w programie kina

"Stillman i Beckinsale konstruują postać lady Susan bardzo nowocześnie. Ich bohaterka wygląda tak, jakby do świata sprzed wynalezienia kolei żelaznej przybyła z dobrego, współczesnego, nie bojącego się cynizmu serialu telewizji kablowej. A przy tej nowoczesności Stillmanowi udaje się nie zniszczyć świata Austen. Jej proza przedstawia zawsze kobiety, które mając w silnie ograniczającym je patriarchalnym społeczeństwie bardzo ograniczone możliwości działania, próbują wygrać dla siebie jak najwięcej: i miłość, i pozycję społeczną, i przyjaźń. A przy tym, by wygrać w tej grze, muszą udawać, że wcale jej nie prowadzą. Lady Susan z cynicznym urokiem gra w otwarte karty, i wygrywa." (Jakub Majmurek, filmweb.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!