repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Miłość reż. Michael Haneke
Aktualności

Między słowami. Filmowe spotkania psychoanalityczne: "Miłość"

14 kwi

23 kwietnia (godz. 20.00) w Kinie Nowe Horyzonty.

kup bilet

Kino Nowe Horyzonty wraz z Dolnośląskim Kołem Naukowym Psychoterapii Psychoanalitycznej organizuje cykl projekcji filmowych "Między słowami. Filmowe spotkania psychoanalityczne". Do udziału w nim zapraszamy zarówno publiczność, jak i gości: filmoznawców, filozofów, kulturoznawców oraz praktyków psychoanalizy. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego spoglądania na film z różnych perspektyw, analizowania, poszukiwania nowych znaczeń. Film, podobnie jak marzenie senne, oprócz jawnej treści, zawiera w sobie także tę ukrytą, zawartą pomiędzy słowami, obrazami.

prowadzenie: filmoznawczyni Izabela Grad

23 kwietnia, czwartek, godz. 20.00

gość: Olga Jabłońska, psychoterapeutka psychoanalityczna

Miłość
reż. Michael Haneke / Francja, Austria, Niemcy 2012 / 127’

Opowieść o dwójce starszych ludzi: małżonków, towarzyszy, przyjaciół. Ich relacja jest niemal symbiotyczna; są integralnymi częściami tego samego organizmu, których współistnienie daje gwarancję jego harmonijnego funkcjonowania. Ten codzienny, przez lata utrwalany porządek niszczy jedno wydarzenie. Początkowo udar, który przechodzi Anne, nie ma większych objawów. Jednak dość szybko nadzieja na cud zostaje skonfrontowana z bolesną prozą życia. Dramat Anne i Georges'a zamknięty jest w czterech ścianach ich apartamentu. Przestrzeń ta staje się laboratoryjnym szkłem, na którym wyklarowuje się odpowiedź na pytanie co dalej?

W Miłości Haneke oswaja wdrukowany w naszą podświadomość lęk przed umieraniem. Robi to na swój autorski sposób, nie kolorując pastelowymi barwami widma nieuchronnego końca. W tym najbardziej „ludzkim” ze swoich filmów pokazuje, czym jest miłość silniejsza niż śmierć. Mieszkający w stolicy zlaicyzowanej Francji małżonkowie raczej nie obiecywali sobie przed ołtarzem wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia. A jednak ich ujęta w obrazy historia ilustruje głębię i sens tej deklaracji przenikliwiej niż najbardziej nawet elokwentna próba opisu.

Film doceniony przez Amerykańską Akademię Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!