repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Był sobie las reż. Luc Jacquet
Aktualności

Zielone płuca planety - "Był sobie las" Luca Jacqueta

3 mar

Od 6 marca w Kinie Nowe Horyzonty.

Jak tak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscarem słynnym Marszu pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb mało znanych lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety.

Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się jak wygląda ich ekosystem, jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami, poznajemy ich prehistorię i warunki rozwoju na przestrzeni wieków. Okazuje się, że drzewa zachowują się podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami. Film został oparty na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych. Ogromną rolę odgrywają efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki i animacje, pokazujące jak funkcjonuje i jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych. Po raz pierwszy kino tak silnie i na taką skalę zaangażowało się w ruch na rzecz ochrony i zachowania dziewiczej przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi.

Był sobie las w programie kina

"W filmie pojawia się mnóstwo informacji na temat lasu deszczowego. I choć niektóre z nich są szalenie ciekawe, żadna nie zostaje rozwinięta. Hallé przeskakuje od jednej myśli do drugiej, nie tworząc między nimi pomostów, za to starając się nadać swoim wypowiedziom pewien metafizyczny rys. Z jego opowieści wyłania się obraz lasu, który potrafi komunikować się z innymi gatunkami, a także bronić się przed pasożytami. Snując teorię o tym, że drzewa posiadły pewną tajemną wiedzę o życiu, niedostępną człowiekowi, Hallé popada w mentorski ton, który może wydać się irytujący. Był sobie las nie jest filmem edukacyjnym. Jest pewną wizją, za którą stoi wyznawana przez twórców idea – dlatego bez większych uwag obraz Jacqueta przyjmą zwolennicy  nurtu proekologicznego. Pozostali prawdopodobnie zadowolą się pięknymi obrazami, a wywody Hallégo zignorują tak, jak ignoruje się słowa turystycznego przewodnika, gdy wszystko, czego chcemy, to zatrzymać się i chłonąć widoki." (Karolina Stankiewicz, stopklatka.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!