repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Bogowie reż. Łukasz Palkowski
Aktualności

"Bogowie" z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

3 lut

15 lutego (godz. 16.00) w Kinie Nowe Horyzonty.

kup bilet

Pierwszy z cyklu pokazów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, realizowany we współpracy z Fundacją Katarynka. Program kolejnych ogłosimy wkrótce.

15 lutego, niedziela, godz. 16.00

Bogowie
reż. Łukasz Palkowski / Polska 2014 / 110’

Film nagrodzony Złotymi Lwami na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Opowieść o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi, który w 1985 roku przeprowadził pierwszy w Polsce udany zabieg przeszczepienia serca. Religa odważył się zmienić obowiązujące zasady, przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

"W nagrodzonej Złotymi Lwami w Gdyni filmowej biografii Zbigniewa Religi „Bogowie” najbardziej zaskakuje odwaga mówienia o sprawach życia i śmierci lekko i ironicznie. Kapitalnie sprawdził się pomysł spojrzenia na kraj sparaliżowany stanem wojennym oczami powracającego z Ameryki kardiochirurga, który musi się zmierzyć z całą ówczesną niemocą, brzydotą, koszmarem zaściankowej mentalności zastygniętej i ściśniętej esbecko-partyjno-kościelnym gorsetem. Ten skansen ujawniający się w „Bogach” zarówno w bojaźliwym podejściu starszych lekarzy do transplantacji, wszechobecnej tandecie, wiecznej prowizorce, jak i w traktowaniu ludzkiego serca jako relikwii przez pacjentów – dziś już śmieszy. Lecz na swój sposób również wzrusza. Od tamtej epoki dzielą nas lata świetlne, a zasługą reżysera jest to, że, opisując ją, umiejętnie ten dystans ogrywa, nawet mitologizuje." (Janusz Wróblewski, "Polityka")

"Bogowie Łukasza Palkowskiego oparci są na najpopularniejszym dziś pomyśle na filmową biografię: opowiedzieć o historycznej postaci przez pryzmat kluczowego wydarzenia z jej życia. W przypadku Zbigniewa Religi takim wydarzeniem jest oczywiście pierwsza polska udana transplantacja serca 5 listopada 1985 roku. Znakomity Tomasz Kot – choć upodobniony w charakteryzacji do słynnego kardiochirurga, zgarbiony i z nieodłącznym papierosem – nie szarżuje, ani nie stara się „być Religą bardziej niż Religa”, dzięki czemu film ani na moment nie przypomina teatru jednego aktora lub kabaretu (a to trochę przypadek „Wałęsy” Andrzeja Wajdy). Kot posiada niewymuszoną charyzmę i luz, dzięki czemu „kupuje się” jego bohatera w całości: człowieka o szerokich horyzontach, upartego, ale jednocześnie niestroniącego od kieliszka i kapryśnego." (Jarosław Robak, esensja.pl)

"Był rockendrolowcem polskiej medycyny, buntownikiem nie uznającym autorytetów i prącym do przodu. Zbigniew Religa, jakiego poznajemy dzięki "Bogom", nie przypomina nobliwego profesora i ministra zdrowia, jakim go pamiętamy. Wyjmując trzy lata z życia lekarza, który zrewolucjonizował polską kardiochirurgię, Łukasz Palkowski stworzył poruszający portret człowieka mierzącego się z własną ambicją i z rzeczywistością." (Bartosz Staszczyszyn, culture.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!