repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Zaginiona dziewczyna reż. David Fincher
Aktualności

Thriller w reżyserii mistrza gatunku - "Zaginiona dziewczyna" Finchera

8 paź

Od 10 października w Kinie Nowe Horyzonty.

Młoda kobieta znika bez śladu w przededniu piątej rocznicy ślubu. Wszystkie podejrzenia padają na męża, który wspierany przez siostrę postanawia dowieść swojej niewinności i rozwiązać zagadkę. David Fincher przeniósł na ekran Zaginioną dziewczynę autorstwa Gillian Flynn – powieść, którą w Stanach Zjednoczonych okrzyknięto bestsellerem. Pisarka została autorką scenariusza. Zaginioną dziewczynę Flynn nagrodzono w licznych konkursach literackich i plebiscytach. Tytuł Książki roku 2012 otrzymała od prestiżowych magazynów branżowych takich jak: „Library Journal”, „Kirkus”, „Publishers Weekly”, a także od portalu GoodReads.com i Amazon.com. Gillian Flynn została także wyróżniona przez „Entertainment Weekly” jako Entertainer of the Year.

Zaginiona dziewczyna w programie kina

"Trudno opowiadać o "Zaginionej dziewczynie", nie zdradzając istotnych szczegółów fabuły. Można napisać jedynie tyle, że dokładnie w połowie filmu historia skręca w zupełnie nieoczekiwanym kierunku. Od tego momentu widać wyraźnie, że ambicją Finchera nie jest zwykły dreszczowiec, w którym główne źródło satysfakcji stanowi odpowiedź na pytanie: "Kto zawinił?", tylko brutalna satyra na instytucję małżeństwa. Opiera się ono tutaj na zbiorowej amnezji i teatrze: na nieustannym zapominaniu dawnych win i udawaniu przed sobą i światem, że wszystko jest OK. Jest szeroko zakrojoną mistyfikacją, w którą brnie się, chcąc pozostać normalnym w oczach innych ludzi: krewnych, sąsiadów, a także całego społeczeństwa, które czeka przykute do telewizorów na kolejną porcję reportaży o rodzinnych dramatach i patologiach. "Zaginiona dziewczyna" to równocześnie najbardziej fatalistyczny i zabawny film Finchera od czasu "Podziemnego kręgu"." (Piotr Mirski, interia.pl)

"Wątek poszukiwań przeplata się z licznymi retrospekcjami ukazującymi związek głównych bohaterów z jej perspektywy. Kolejne wpisy z pamiętnika Amy wyraźnie obciążają męża, ale i tłumaczą, w jaki sposób to idealne małżeństwo osiągnęło punkt krytyczny. Recesja, utrata pracy, przeprowadzka z Nowego Jorku, choroba i śmierć matki Nicka – w krótkim odstępie czasu cała magia i namiętność ich związku znika, choć Fincher oraz scenarzystka Gillian Flynn, której książka posłużyła za podstawę filmu, używają zapisków Amy nie tylko jako tła dla jej zniknięcia. Dzięki niemu dają szansę na niejako korespondencyjny pojedynek między mężem a żoną, których wersje wydarzeń nie zawsze się pokrywają. Nickowi mówić źle o zaginionej nie wypada, natomiast słowo pisane Amy nie ma takich ograniczeń, bezpośrednio wskazując winnego palcem." (Krzysztof Walecki, film.org.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!