repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

"Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka (1917-1944)" - literatura w kinie

16 kwi

24 kwietnia, godz. 18.00 w Kinie Nowe Horyzonty.

19. edycję festiwalu Port Literacki (24-26 kwietnia 2014) otworzy wydarzenie specjalne w Kinie Nowe Horyzonty. 24 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się premiera filmu Alessandra Amenty i Mary Mirki Milo Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka (1917-1944). Pasjonujący dokument o "legendzie przedwojennego życia literackiego Warszawy" otworzy tegoroczny festiwal, a na pytania Izoldy Kiec odpowiadać będzie Mary Mirka Milo. Ciąg dalszy w audycji Dariusza Bugalskiego "Klub Trójki" o 21.00 na falach Programu III Polskiego Radia.

Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka (1917-1944) w programie kina

Gwiazda warszawskiej cyganerii lat 30., ofiara hitlerowskich zbrodni - Zuzanna Ginczanka uważana jest za jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. W jej utworach witalizm łączy się z katastrofizmem, egzystencjalnym niepokojem i obcością wynikającą z żydowskiego pochodzenia. Bezkompromisowość w przedstawianiu kobiecej fizjologii i biologii przenika się z sensualizmem, niezwykła zmysłowość z szeroko rozumianym doświadczeniem kultury. Nakładem Biura Literackiego ukazał się w lutym tego roku tom z wierszami poetki, w wyborze Tadeusza Dąbrowskiego.

Twórczość Ginczanki i jej niezwykła biografia wzbudziły zainteresowanie również poza Polską. Alessandro Amenta, zaprzyjaźniony z Biurem Literackim włoski tłumacz m.in. Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, oraz współpracująca z nim Mary Mirka Milo są pomysłodawcami filmu poświęconego autorce Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka (1917-1944), produkcji Light History. Blisko godzinny dokument, podzielony na trzy części śledzi kolejne etapy życia poetki.

Wykorzystanie nieznanych dotąd materiałów – fotografii, fragmentów filmów, relacji świadków, takich jak Lusia Stauber, przyjaciółki Ginczanki ze szkolnych lat – stwarza atmosferę rosnącej niepewności. Całość wzbogacona jest wywiadami z badaczami twórczości Ginczanki, którzy szkicują postać poetki w kontekście historycznym tamtych czasów.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.portliteracki.pl/festiwal   

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!